رسوایی خودروهای شاسی‌بلند؛ «قطعا قالیباف با واگذاری خودروها به نمایندگان موافقت کرده بود»

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۹

یک نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که قطعا محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، با واگذاری خودروهای شاسی‌بلند به صورت خارج از نوبت به نمایندگان مجلس موافقت كرده. او گفت:«مگر می‌شود در مجلس، زیرمجموعه رییس چنین كاری انجام دهد و رییس خبر نداشته باشد؟»

حسین جلالی، نماینده رفسنجان و از طیف محافظه‌كاران مجلس شورای اسلامی به روزنامه اعتماد گفت: «اگر آقای قالیباف بگوید من از این موضوع خبر نداشتم فاجعه است كه در زیرمجموعه‌اش چنین حركتی صورت گرفته اما خبر نداشته است.»

او افزود: «لذا قطعا خبر داشته و موافقت هم كرده است. حالا اما مثلا موافقت كلی می‌كنند كه معاونت اجرایی مجاز است جهت خدمات رفاهی به نیروهای مجلس و كارمندان و نمایندگان مجلس، اقداماتی داشته باشد. این‌ها فكر می‌كردند این كه یک ماشین قسطی در اختیار برخی نمایندگان گذاشته شود، یک خدمت است.»

این نماینده مجلس ادامه داد: «مساله اینجا این است كه هیات‌ رییسه به خصوص رییس مجلس باید روز قبل از استیضاح وزیر صمت، موضوع خودروها را صادقانه به مردم توضیح می‌داد.»

با این حال این نماینده اصولگرا مدعی شد واگذاری خودروهای رانتی به نمایندگان در خرداد و مرداد ۱۴۰۱ نبوده و این واگذاری‌ها را منحصر به تیر ۱۴۰۰ دانست.

موضوع واگذاری خودروهای رانتی به نمایندگان مجلس اولین بار در جریان استیضاح وزیر پیشین صمت فاش شد. اکنون روزنامه اعتماد گزارش داده که ۹۷ نماینده به هیات‌ رییسه مجلس نامه نوشته‌اند و خواستار آن شده‌اند تا «اسامی تمامی كسانی كه خارج از ضوابط مجلس اقدام به دریافت خودرو كرده‌اند»، منتشر شود.

بر اساس این گزارش، این نمایندگان خبرهای مربوط به ماجرای واگذاری‌های خارج از نوبت خودرو را «فضاسازی رسانه‌ای ناجوانمردانه علیه مجلس» دانسته‌اند.

این در حالی است كه علاوه بر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، حسن درویشیان، رییس دفتر بازرسی ریاست‌جمهوری هم این ماجرا را تایید كرد؛ هر چند که بعد از سه روز، درویشیان سخنان خودش را تكذیب كرد.

با این حال، ابوالفضل ترابی، یک نماینده محافظه‌كار مجلس روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت، توزیع رانتی خودروها را تایید كرده و گفته است: «اسامی نمایندگانی كه خودرو دریافت كرده‌اند دست خود هیات‌ رییسه و هیات نظارت است.»

او تاکید کرد:«این خودرو كه رانت است به نمایندگان داده شده است.»

نماینده نجف‌آباد در مجلس به «عصر ایران» گفت: «در ابتدای دوره دنا پلاس دادند كه اتفاقا من هم گرفتم كه بعدا هم ۵۷ نفر علاوه بر دنا پلاس خودروهای شاسی‌بلند نیز گرفتند.»

او از ابراهیم رئیسی انتقاد كرد و گفت: «سوال من از رییس‌جمهوری این است كه چطور می‌شود با دستمال كثیف شیشه را تمیز كرد؟ این آقای درویشیان نباید دیگر اینجا باشد وقتی خودش در زمان خودش در بازرسی كل كشور از این خودروها گرفته است باید بركنار می‌شد. البته دستگاه قضایی هم تعدادی گرفته و دولت قبل هم گرفته است. این موضوع قرار بوده خیلی‌ها را درگیر كند.»

درویشیان در زمانی رییس سازمان بازرسی كل كشور بوده كه ابراهیم رئیسی ریاست قوه قضاییه را بر عهده داشته است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید