تابعیت فرانسوی برای استادبزرگ شطرنج ایران؛ «دیگر برای پاسپورت به لانه‌جاسوسی آنها نمی‌روم»

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۸

میترا حجازی‌پور، استاد بزرگ شطرنج ایران از این پس زیر پرچم فرانسه در مسابقات بین‌المللی شطرنج حضور خواهد یافت. سایت خبری شطرنج اروپا اعطای تابعیت فرانسوی به حجازی پور را یک خبر مسرت‌بخش برای شطرنج فرانسه خوانده است.

استاد بزرگ شطرنج ایران سال ۹۸ در مسابقات جهانی شطرنج سریع و برق آسا در روسیه بدون حجاب اجباری حاضر شد و پس از آن دیگر به ایران بازنگشت.

حجازی‌پور در صفحه اینستاگرام خود به رهایی از گرفتن پاسپورت با حجاب اجباری در سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی، اشاره کرده است: «برای تمدید گذرنامه جمهوری اسلامی مجبور به حضور در «لانه‌های جاسوسی» آنها‌ و گرفتن عکس با حجاب اجباری می‌شدم. چیزی که زیر بار آن نرفته و نخواهم رفت. من از ایران رفته‌ام ولی ایران هرگز از من جدا نخواهد شد.

او نوشته است: «تصمیم من برای اخذ ملیت فرانسوی در راستای ادامه فعالیت‌های حرفه‌ایم در شطرنج و فرصتی برای حضور در تیم ملی فرانسه است. این مهم با حمایت دولت و همراهی وزارت خارجه فرانسه انجام شده است که از آنان سپاس گزارم. آزادی، برابری، لایسیته و رهایی از چنگال جمهوری اسلامی آرزوی همیشگی من برای زادگاهم ایران است و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد.»

حجازی‌پور پس از حضور بدون حجاب اجباری در مسابقات روسیه، با پرچم فیده شطرنج بازی کرده است و اکنون با پرچم فرانسه مسابقه خواهد داد.

سایت خبری شطرنج اروپا درباره حجازی‌پور نوشته: «خبر خوب برای شطرنج فرانسه: میترا حجازی پور، استاد بزرگ بین المللی شطرنج زن متولد ایران، در مارس ۲۰۲۳ تابعیت فرانسوی گرفت. ماجرای او توسط بسیاری از رسانه های بین المللی منتشر شده بود؛ میترا حجازی پور در سال ۲۰۲۰ به دلیل امتناع از حجاب در مسابقات جهانی بلیتز ۲۰۱۹ در مسکو از تیم ملی ایران کنار گذاشته شد.»

حجازی‌پور درباره اتفاقی که باعث شد از تیم ایران جدا شود، گفته: «رئیس فدراسیون شطرنج ایران مرا اخراج کرد. دیگر نتوانستم تیم ملی را که در زندگی حرفه ای شطرنج بسیار مهم است همراهی کنم و همچنین دیگر نمی توانم به کشورم برگردم.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید