پاسخ صدیقه وسمقی به یک استاد حوزه علمیه قم: ناامنی‌ها به دلیل افکار تبعیض‌آلود روحانیت است

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

صدیقه وسمقی، نویسنده و پژوهشگر دینی، در یک پیام صوتی اعلام کرد ناامنی‌های کنونی در ایران که به اعمال تهدید و حمله به روحانیون نیز منجر شده و گسترش پیدا کرده، به دلیل افکار تبعیض‌آلود روحانیت است.

وسمقی در این پیام صوتی که روز جمعه ۱۵ اردیبهشت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، نسبت به آزار و اذیت جمهوری اسلامی علیه زنان و اقلیت‌های دینی و قومی اعتراض کرد و گفت: «روحانیت با اندیشه‌های فقهی قائل به تبعیض است.»

این پژوهشگر دینی این فایل صوتی را در واکنش به سخنرانی اخیر یک استاد حوزه‌های علمیه ایران منتشر کرد.

محمدجواد علوی بروجردی، استاد حوزه علمیه قم، به تازگی با اشاره به حملات خونین علیه آخوندها در ایران اعتراف کرد که: «بین ما و مردم فاصله‌ افتاده و اگر [این فاصله] کم نشود، خطرناک است».

او گفت: «چنین روزگاری نداشتیم که در قم، طلبه را با ماشین زیر بگیرند و بعد برای این که اطمینان پیدا کنند که ضربه کاری شده، پیاده شوند و با چاقو هم کار خود را تکمیل کنند.»

این روحانی گفت که در شهرهای مختلف ایران، «امنیت» برای آخوندها وجود ندارد و آنان جرات نمی‌کنند از خانه‌های خود خارج شوند.

علوی بروجردی پیش از این نیز در سخنانی گفته بود: «آمدیم [دونالد] ترامپ دوباره انتخاب شد یا آن یکی [جو بایدن] که خیال می‌کنیم اگر بیاید بهتر می‌شود، آمد و اوضاع بدتر شد. سرنوشت ۸٠ میلیون ایرانی را به اراده آمریکا گره نزنید ... مردم همه کمبودها را از عمامه و مذهب می‌بینند.»

در روزهای اخیر حملات علیه آخوندها در شهرهای مختلف ایران افزایش یافته است. چند روز پیش، رسانه‌های ایران گزارش دادند که عباسعلی سلیمانی، نماینده سابق خامنه‌ای در استان سیستان و بلوچستان و عضو مجلس خبرگان رهبری، در بابلسر هدف «سوءقصد» مسلحانه قرار گرفت و کشته شد.

پس از کشته شدن او، گزارش‌هایی از تقاضای سلیمانی برای دریافت چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان پول نقد از این بانک منتشر شد اما مدیر امور شعب بانک ملی مازندران در این باره گفت که او برای جابه‌جایی چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به بانک مراجعه کرده بود.

همچنین هم‌زمان با کشته شدن سلیمانی، یک خودرو در تهران یک آخوند را زیر گرفت. پس از آن، قوه قضاییه از بازداشت راننده‌ این خودرو خبر داد که با پرایدش در بلوار مرزداران تهران، این آخوند را برای لحظاتی روی کاپوت حمل کرده بود.

حمله با چاقو به آخوندها هم در سال‌های اخیر در ایران افزایش یافته است.

سال گذشته مرتضی موسوی، معاون فرماندهی انتظامی استان البرز، اعلام کرد یک روحانی در حین سخنرانی در «امامزاده محمد» کرج به دست فردی با ضربه چاقو مجروح و در پی آن به بیمارستان منتقل شده است.

سال ۹۸ نیز یک روحانی در همدان به نام مصطفی قاسمی با اسلحه کلاشنیکف کشته شد.

پس از آن رهبر جمهوری اسلامی خواستار برخورد جدی‌تر با خرید و فروش اسلحه شد و گفت: «قاتل روحانی همدانی در صفحه اینستاگرام با چهار نوع اسلحه، تصاویری از خود منتشر کرده است که مقابله با این‌گونه موارد وظیفه نیروی انتظامی است.»

در جریان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی نیز معترضان تعدادی از حوزه‌های علمیه ایران را آتش زدند و عمامه‌های برخی از آخوندها را در خیابان‌ها پرتاب کردند که این اقدام اعتراضی به «عمامه‌پرانی» مشهور شد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید