احضار مدیران «جهان صنعت» و «اعتماد» به دلیل گزارش‌هایی از «صادرات کلیه» و افزایش اسید‌پاشی

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

دادستانی تهران از احضار مدیران مسوول روزنامه‌های «جهان صنعت» و «اعتماد» به دادسرا، برای پاسخ‌گویی و ارائه مستندات خبر داد. این احضار به دلیل انتشار گزارش‌هایی مرتبط با «‌فروش اعضای بدن شهروندان ایرانی در کشورهای همسایه» و ارائه آمار «قربانیان اسید‌پاشی» انجام شده است.

دادستانی تهران دلیل احضار مدیران مسوول جهان صنعت و اعتماد را «انتشار مطالب غیر‌مستند» از سوی این دو ‌رسانه خوانده و از آن‌ها خواسته تا روز شنبه ۱۶ اردیبهشت برای «ارائه مستندات» و «پاسخ‌گویی» به دادسرا بروند.

روز پنج‌شنبه ۱۴ اردیبهشت، جهان صنعت در گزارشی میدانی از افزایش چشمگیر فروش اعضای بدن ایرانیان در کشورهای همسایه به دلیل فقر خبر داد.

بر اساس این گزارش، دلالان، فروشنده را که اغلب بین ۱۸تا ۴۰ سال دارد، راهی کشور‌های همسایه مانند امارات متحده عربی، ترکیه و عراق می‌کنند تا اعضای بدن خود را به قیمت هفت تا ۱۵هزار دلار بفروشد.

جهان صنعت همچنین اشاره کرده است که از ابتدای امسال قیمت کلیه از ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان در نوسان بوده و هر چه پای دلال بیشتری وسط باشد، یا بیمار حالش وخیم و البته گروه خونی o منفی باشد، قیمت هم در بازار سیاه بیشتر بالا می‌کشد.

در این گزارش اشاره شده که در یک سال گذشته و با گسترده‌تر شدن فقر، به‌ غیر از کلیه، آگهی‌های پیوند کبد، مغز استخوان، قرنیه چشم، اهدای اسپرم و تخمک نیز به دیوارها اضافه شده است و حتی برخی برای فروش «قلب» هم آگهی می‌دهند.

روزنامه اعتماد نیز در گزارشی به تاریخ پنج‌شنبه ۱۴ اردیبهشت هشدار داد زنگ خطر اسیدپاشی به صدا درآمده است.

این روزنامه به نقل از انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی خبر داد که در چهار ماه اخیر، شش مورد قربانی جدید را شناسایی کرده است اما این احتمال وجود دارد که تعداد بیشتری در شهرها و روستاهای دور و نزدیک قربانی اسیدپاشی شده باشند و در بی‌خبری روزگار بگذرانند.

رشد اسیدپاشی در چهار ماه اخیر به گفته ترانه بنی‌یعقوب، عضو هیات‌ مدیره انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی، نشان‌دهنده «افزایش خشونت در جامعه» است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید