دولت نیوزیلند چهار فرد و دو نهاد ایرانی را به دلیل تامین پهپاد برای روسیه تحریم کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۴

یک روز پس از تحریم‌های کانادا علیه جمهوری اسلامی در ارتباط با تهاجم روسیه علیه اوکراین، دولت نیوزیلند نیز چهار فرد و دو نهاد ایرانی را به دلیل تامین پهپاد برای روسیه در جریان جنگ در اوکراین تحریم کرد.

طبق فهرستی که وزارت امور خارجه نیوزیلند در اختیار ایران‌اینترنشنال قرار داده، قاسم دماوندیان، مدیرعامل شرکت صنایع هوایی قدس، علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه، حسین شمس‌آبادی، مدیرعامل شرکت پرآور پارس و اصغر محمودی، مالک شرکت سلین تکنیک، از جمله اشخاص تحریم شده هستند.

دولت نیوزیلند همچنین سازمان هوافضای سپاه پاسداران و شرکت خدمات فرودگاهی سفیران را نیز به دلیل نقش آن‌ها در ارائه پهپاد به روسیه در فهرست تحریم‌های جدید خود قرار داد.

تحریم‌های جدید از صبح روز جمعه پنجم ماه می به وقت نیوزیلند اجرایی خواهند شد.

همچنین کریس هیپکینز، نخست وزیر نیوزیلند، هنگام بازدید از پرسنل نیروی دفاعی این کشور در خارج از لندن برای آموزش سربازان اوکراینی، از افزایش حمایت نظامی، بشردوستانه، حقوقی و اقتصادی نیوزیلند از اوکراین خبر داد.

روز چهارشنبه اما کانادا در یازدهمین بسته تحریمی خود علیه سرکوب معترضان در ایران و نیز حمایت جمهوری اسلامی از روسیه در جنگ اوکراین، ۹ مقام و یک نهاد جمهوری اسلامی را تحریم کرد.

ماموران بازداشت‌کننده مهسا امینی، مقام‌های سپاه پاسداران و زندان رجایی‌شهر در این فهرست تحریم قرار گرفته‌اند.

بر اساس تحریم‌های جدید کانادا، ابوالفضل ناظری، نایب رییس و محسن اسدی و محمدصادق حیدری، دو عضو هیات مدیره شرکت تولید پهپاد پرآور پارس، به دلیل تحویل پهپاد به روسیه برای حمله به اوکراین تحریم شده‌اند.

این اولین بار نیست که نیوزلند و کانادا تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی وضع می‌کنند.

از زمان آغاز سرکوب خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی این دو کشور در کنار دیگر کشورهای غربی و استرالیا تحریم‌هایی را علیه عوامل سرکوب در ایران اعمال کردند.

همچنین کمک تسلیحاتی جمهوری اسلامی به روسیه در جریان جنگ اوکراین، تهران را با تحریم‌های بیشتری مواجه کرده است.

جمهوری اسلامی اما با وجود این تحریم‌ها به ارسال پهپاد به روسیه ادامه می‌دهد.

روز چهارشنبه ارتش اوکراین اعلام کرد روسیه چند پهپاد ایرانی به سمت کی‌یف شلیک کرده که پدافند هوایی اوکراین همه آن‌ها را رهگیری کرده است

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
امروز
جهان‌نما
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.