رقابت هوش مصنوعی با انسان؛ آی‌بی‌ام هزاران موقعیت شغلی را با هوش مصنوعی جایگزین می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۳

مدیرعامل آی‌بی‌ام (IBM) از قصد این شرکت برای توقف استخدام در حدود هفت هزار و ۸۰۰ موقعیت شغلی خبر داد که قرار است به مرور با هوش مصنوعی جایگزین شوند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، آرویند کریشنا گفت فرایند استخدام در بخش‌های مرتبط با موقعیت‌هایی مانند واحد منابع انسانی که با مشتری سر و کار ندارند، به حالت تعلیق درمی‌آید یا بسیار کند می‌شود و این مساله روی حدود ۲۶ هزار کارمند این واحدها تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

کریشنا در مصاحبه خود خاطر نشان کرد طی پنج سال آینده دست‌کم ۳۰ درصد از این کارمندان جایشان را به هوش مصنوعی می‌دهند.

یکی از سخنگویان آی‌بی‌ام نیز تاکید کرد موقعیت‌های خالی فعلی این شرکت در واحدهای مربوطه نیز شامل این دگرگونی خواهند شد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که طی ماه‌های گذشته فن‌آوری‌های تولید شده بر پایه هوش مصنوعی مولد مانند چت جی‌پی‌تی، نگرانی‌ها را درباره از دست رفتن مشاغل انسانی افزایش داده است.

شرکت خدمات مالی گلدمن ساکس، ماه مارس سال جاری میلادی گزارشی منتشر کرد که پیش‌بینی می‌کند هوش مصنوعی احتمالا ۳۰۰ میلیون موقعیت شغلی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

بر اساس این پیش‌بینی، نقش‌های انسانی در برخی مشاغل به مرور کاهش یافته یا به طور کامل با هوش مصنوعی جایگزین خواهد شد.

با وجود آن که بسیاری از کارشناسان جایگزینی مشاغل با هوش مصنوعی را تصوری فرضی قلمداد می‌کنند اما شبح اِی‌آی (AI) همین حالا هم تاثیرش را روی تعدیل نیروها در شرکت‌های فن‌آوری‌محور گذشته است.

به عنوان نمونه، شرکت ابری دراپ‌باکس (Dropbox) هفته گذشته از اخراج ۵۰۰ نفر از کارمندان خود خبر داد.

این مجموعه دلیل تصمیم خود را سازماندهی نیروی کار برای حصول اطمینان از حضور در خط مقدم هوش مصنوعی اعلام کرد.

برخی کارشناسان آن‌چه را در حال حاضر حول محور هوش مصنوعی در بازار کار روی می‌دهد، با تحولات تاریخی در چند دهه گذشته در زمینه اتوماسیون یکی می‌دانند.

اطلاع‌رسانی امروز آرویند کریشنا یکی از مهم‌ترین خبرها از سوی یک غول فن‌آوری در زمینه تاثیرات بالقوه هوش مصنوعی بر نیروی کار است.

مدیرعامل آی‌بی‌ام پیش‌بینی کرد وظایفی مانند ارائه تاییدیه‌های استخدامی یا جابه‌جایی کارکنان بین بخش‌های مختلف به احتمال زیاد با هوش مصنوعی جایگزین می‌شوند. با این حال او تاکید کرد که برخی عملکردهای واحد نیروی انسانی مانند ارزیابی بهره‌وری و ترکیب نیروی کار از جمله مواردی هستند که انتظار نمی‌رود تا یک دهه آینده جایگزین شوند.

این شرکت حدود سه ماه پیش، از اخراج سه هزار و ۹۰۰ نیروی کار خود خبر داده بود.

با وجود این، آی‌بی‌ام می‌گوید در حوزه توسعه نرم‌افزار و نقش‌هایی که نیاز به تعامل مستقیم با مشتری دارند، فرایند استخدام خود را ادامه داده است.

به گفته مدیرعامل این شرکت، آی‌بی‌ام در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ حدود هفت هزار کارمند جدید استخدام کرده است.

این مجموعه در حال حاضر حدود ۲۶۰ هزار کارمند دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.