منابع ایران‌اینترنشنال: حماس به دلیل مشکلات مالی، به ایران فشار آورده تا هنیه را دعوت کند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۲

منابعی مطلع به ایران‌اینترنشنال گفتند که گروه حماس به دلیل مشکلات مالی به جمهوری اسلامی ایران فشار آورده است تا اسماعیل هنیه، رهبر این گروه را برای سفر به تهران دعوت کند.

منابع ایران اینترنشنال می‌گویند که دعوت رسمی جمهوری اسلامی از اسماعیل هنیه، رهبر حماس برای سفر به ایران، پس از فشارها و درخواست‌های درازمدت این سازمان فلسطینی از تهران صورت گرفته است.

به گفته این منابع، حماس در پی مصادره گسترده اموالش در کشورهای دیگر و توقف دریافت کمک با بیت‌کوین، با مشکلات مالی بسیاری روبرو شده و جمهوری اسلامی را «گاوی شیرده» می‌بیند که می‌تواند این مشکلات را حل کند.

منابع ایران‌اینترنشنال افزودند اگرچه جمهوری اسلامی به‌رغم مشکلات اقتصادی همچنان کمک‌های مالی به حماس را ادامه می‌دهد، اما از عملکرد این گروه در برابر اسرائیل راضی نیست و بعید است کمک بیشتری به این گروه بکند.

آذر ماه سال گذشته روزنامه عربی‌القدس به نقل از منابع مطلع در لبنان اعلام کرد که جمهوری اسلامی از حدود سه ماه پیش کمک‌های مالی خود را به برخی از گروه‌های فلسطینی قطع کرده و این گروه‌ها در حال حاضر به دلیل قطع کمک‌های تهران با مشکلات مالی روبه‌رو شده‌اند.

القدس ننوشته بود که کمک‌های مالی ایران به کدام سازمان‌ها قطع شده، اما باور عمومی بر این است که جهاد اسلامی، حماس و جبهه خلق برای آزادی فلسطین اصلی‌ترین دریافت‌کنندگان کمک‌های مالی جمهوری اسلامی در میان گروه‌های فلسطینی هستند.

در این میان، جهاد اسلامی بیش از دو گروه دیگر به کمک‌های مالی تهران وابسته است.

منبع خبری روزنامه القدس به این روزنامه گفته بود که این گروه‌ها، برای پرداخت دستمزد رهبران و اعضای خود و نیز دیگر فعالیت‌هایشان به کمک‌های مالی ایران وابسته‌اند.

به نوشته القدس، قطع کمک‌های مالی جمهوری اسلامی این گروه‌ها را هم در نوار غزه و هم در خارج از سرزمین‌های فلسطینی با مشکلات بسیاری روبرو کرده، تا جایی که در برخی از موارد، این گروه‌ها و رهبران‌شان نتوانسته‌اند قبض‌های آب و برق خود را بپردازند.

زمستان ۱۴۰۰ اما اسماعیل هنیه اعلام کرده بود کشورهای مختلف در تامین مالی این گروه مشارکت دارند، اما جمهوری اسلامی با اختصاص ۷۰ میلیون دلار، پشتیبان اصلی طرح جامع دفاعی غزه بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
خبر

شنیداری

پادکست‌ها