واکنش‌ها به حجاب پانته‌آ بهرام و برکنار کردن مدیر سینما لوتوس؛ «از پوست شیر تا دلِ شیر»

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱

در ادامه واکنش‌ها به حضور بدون حجاب اجباری پانته‌آ بهرام در اکران مردمی آخرین قسمت از سریال «پوست شیر» در سینما لوتوس، مدیر این مجموعه سینمایی برکنار شد. از سوی دیگر شماری از کاربران با هشتگ نام این بازیگر و با ستایش شجاعت او نوشتند پوست شیر تمام شد، اما «دل شیر» شروع شد.

روز پنج‌شنبه ۳۱ فروردین، حبیب ایل‌بیگی، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی اعلام کرد مدیر سینما لوتوس به دلیل «عدم هدایت فرد متخلف به بیرون از سینما»، «عدم اقدام درست و به موقع مدیریت سینما در کنترل برنامه» و «حواشی ایجاد شده» در برنامه اکران قسمت پایانی سریال پوست شیر، برکنار شده است.

ایل‌بیگی همچنین با انتقاد از بازیگران و عواملی که «سرمایه سرمایه‌گذاران در عرصه سینما را به خطر می‌اندازند» گفت: «رعایت قوانین و مقررات رسمی اعلام شده الزامی است، مضافا این که مسوولیت تبعات رفتارهای قانون‌شکنانه عوامل و بازیگران نیز بر عهده خود آ‌ن‌ها خواهد بود.»

در واکنش به این برکناری، مهدی خرم‌دل، روزنامه‌نگار حوزه سینما، نوشت: «چرا پس از حضور بازیگران بدون حجاب در تدفین کیومرث پوراحمد، مدیر بهشت زهرا برکنار یا بهشت زهرا پلمب نشد؟!»

شامگاه چهارشنبه ‌۳۰ فروردین، پانته‌آ بهرام، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، در گرد‌همایی عوامل «پوست شیر» برای اکران مردمی قسمت پایانی این سریال پرمخاطب در پردیس سینمایی لوتوس، بدون حجاب اجباری حاضر شد.

این اقدام بهرام از سوی شمار زیادی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی تحسین شد و بسیاری شجاعت او را ستودند.

کاربران با هشتگ نام او و با استفاده از نام سریالی که اخیرا از او در شبکه نمایش خانگی پخش شده، حضور او بدون حجاب اجباری را با این عبارات توصیف کردند: «پوست شیر تمام و دل شیر شروع شد»، «از پوست شیر تا دل شیر»، «پوست ‌شیر نه، او خودِ شیر است» ....

در مقابل اما کاربران معروف به «ارزشی» و وابستگان به حکومت، این اقدام پانته‌آ بهرام را «قانون‌شکنی» خوانده و او را تهدید به برخورد سخت کردند.

این بازیگر هفدهم بهمن سال گذشته نیز در صفحه اینستاگرامش ویدیویی بدون حجاب اجباری از خود منتشر کرد.

او در این ویدیو خاطره‌ای از کتک خوردنش را از یک بسیجی در سال ۷۲ روایت و از مخالفت با حجاب اجباری و سرکوب حکومت به عنوان یک «ترومای قدیمی» یاد کرد.

این بازیگر همچنین به توهین ابوالقاسم طالبی و بهروز افخمی علیه زنان بازیگر و تمسخر آنان با عنوان «یائسه» پاسخ داد.

چند سال پیش از این ماجرا و در بهمن ماه سال ۹۸ هم پانته‌آ بهرام در جریان نشست خبری فیلم «شنای پروانه»، روسری خود را از سر برداشت.

بهرام که برای ایفای نقش در این فیلم موهایش را تراشیده بود، در نشست خبری جشنواره فیلم فجر گفت: «من را دعوا کردند گفتند یک شالی روی سرت بینداز!»

او در ادامه با برداشتن شال از روی سر بدون موی خود گفت: «اما من این شکلی‌ام ....»

سه روز پیش از حضور بدون حجاب اجباری پانته‌آ بهرام در مراسم اکران مردمی آخرین قسمت سریال پوست شیر، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت ابراهیم رئیسی، به طور ضمنی تهدید کرد هنرمندانی که همچنان بر مواضع خود هستند، ممنوع‌الفعالیت می‌شوند.

این نافرمانی مدنی اما در سطحی گسترده‌تر از سوی زنان در معابر و اماکن عمومی شهرها دنبال می‌شود و بسیاری از آنان ویدیوهایی از خود بدون حجاب اجباری را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند.

موج تازه بسیاری از این نافرمانی‌های مدنی در اعتراض به تهدیدهای احمدرضا رادان، فرمانده انتظامی کل کشور است که گفته بود از روز شنبه ۲۶ فروردین، با توسل به دوربین‌های کنترل ترافیک «زنان بی‌حجاب» در معابر عمومی، خودروها و اماکن رصد و با آن‌ها برخورد خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها