درخواست از رئیسی برای توقف خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۷

درحالی که مالکیت استقلال و پرسپولیس باید تغییر کند تا بتوانند مجوز حرفه‌ای کسب کنند و البته سالهاست تلاش‌ها برای واگذاری این دو باشگاه ادامه دارد، مجمع تشکل‌های فوتبال ایران نامه‌ای را برای توقف روش فعلی خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به رئیسی، رئیس جمهور نوشته است.

واگذاری استقلال و پرسپولیس از طرح‌های سه دولت گذشته جمهوری اسلامی بوده است. شیوه‌های مختلفی در این سالها مطرح شده است، از واگذاری به پیشکسوتان دو تیم تا پیدا شدن مشتری‌های دست به نقد، اما در نهایت در اسفند ۱۴۰۰ حدود ۱۰ درصد از سهام هر دو باشگاه واگذار شد تا خصوصی‌سازی نصفه و نیمه‌ای اتفاق افتاده باشد. نکته اینجاست که حتی اگر دولت هم نخواهد، استقلال و پرسپولیس باید برای ادامه حیات خود مالکی غیر از دولت داشته باشند.

با این حال خبرگزاری فارس با انتشار یک نامه سرگشاده، خبر داده که مجمع تشکل‌های فوتبال کشور با همکاری برخی اساتید دانشگاه بهشتی در مورد بررسی و آسیب شناسی روند واگذاری استقلال و پرسپولیس، امروز جلسه‌ای را با حضور تعدادی از مدیران ادواری دو باشگاه مانند «امیررضا واعظ آشتیانی، علی اکبر طاهری، مهدی رسول پناه، کاظم اولیایی، کارشناسان و صاحب نظران و اساتید علمی مانند علیرضا فارسی استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی، صادق رئیسی کیا و علیرضا سهرابی برگزار کرد.»

مجید خاتونی مدیر انجمن جامعه، ورزش و فرهنگ کشور به عنوان دبیر جلسه به فارس گفته است: «در جلسه امروز حسین قربان زاده و کارشناسان سازمان خصوصی سازی نیز دعوت بودند تا در مورد نکات و پرسش‌ها پاسخگو باشند اما حاضر نشدند. مجمع تشکل‌های فوتبال در مورد واگذاری از سال ۹۵ بررسی‌ کرده است. جلسات، مطالعات تطبیقی و کارشناسی‌های زیادی انجام و در نهایت منجر به ارائئه یک شیوه واگداری استاندارد شد که یک کتاب ۳۱۰صفحه‌ای است.»

به گفته او سازمان خصوصی سازی بدون توجه به روش‌های استاندارد، صحبت‌های کارشناسی و سند تحول دولت، «اقدامی شتاب زده و روشی نادرست زده که امروز معضلات و مشکلاتی مانتد خطر حذف از آسیا را پیش روی دو باشگاه پرطرفدار می‌بینیم.»

این درحالی است که چند روز پیش امیررضا واعظ آشتیانی، مدیرعامل سالهای دور استقلال گفته بود: «حذف استقلال از آسیا برخلاف چیزی که در فضای رسانه‌ای مطرح شده صرفا به این خاطر نیست که طلب استراماچونی پرداخت نشده. نکته مهم این است که از نظر AFC مالکیت دولتی استقلال و پرسپولیس ایراد دارد. دوتا شاخص مهم شفاف نبودن حساب‌های آن‌ها و مالکیت دولتی بود.»

او به خبرآنلاین گفته که ممکن است پرسپولیس هم به همین دلیل حذف شود: « فرض را بر این بگذارید که همین الآن پول استراماچونی پرداخت شده باشد.آیا استقلال یا پرسپولیس به آسیا می‌روند؟ آیا موضوع دولتی بودن حل شده است؟»

با این حال مدیر انجمن جامعه، ورزش و فرهنگ ایران گفته است در جلسه امروز «نامه‌ای به رئیس جمهور به عنوان رئیس شورایعالی ورزش و اعضای این شورای ارسال شد. درخواست ما از رئیس جمهور این است که بحث‌های کارشناسی و روش‌های استانداردی که ماحصل تلاش سال‌هاست را لحاظ و از این روش زیانبار فعلی جلوگیری کنند.»

به گفته خاتونی «سند تحول دولت نیز روش پیمان مدیریت منتهی به مالکیت مشروط را پیشنهاد کرده که روش فعلی در تضاد با آن و همچنین سازمان‌های بالا دستی فوتبال یعنی فیفا و AFC است.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید