ناتو به نیروهایش درباره استفاده روسیه از پلتفرم دوست‌یابی «تیندر» برای جاسوسی هشدار داد

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۶

نشریه «ولت‌ام زنتاگ» آلمان خبر داد جاسوسان روسیه به دنبال کسب اطلاعات از افسران ارتش آلمان و سیاستمداران با استفاده از پلتفرم دوست‌یابی «تیندر» هستند. این نشریه خبر داد اخیرا در نشستی در آلمان با حضور پرسنل نظامی چندین کشور عضو پیمان ناتو، در این باره هشدار داده شده است.

بر اساس این گزارش، روسیه به دنبال پیدا کردن افسران ارتش آلمان بوده که در این اپلیکیشن دوست‌یابی حضور دارند تا از طریق دختران روس به آن‌ها دسترسی یافته و اسرار ارتش آلمان را به دست آورد.

ولت‌ام زنتاگ به نقل سازمان امنیت داخلی آلمان نوشت که جاسوسان روس به ویژه به دنبال اطلاعات برای دور زدن تحریم‌ها و تهیه کالاها و فن‌آوری‌های نظامی هستند.

سازمان امنیت داخلی آلمان همچنین اعلام کرد که سطح جاسوسی روسیه به میزان دوره جنگ سرد بازگشته است.

پیش از این نیز گزارش‌هایی درباره اطلاع اوکراین از تصمیم روسیه برای حمله به خارکیف به دلیل پیام‌های سربازان روسیه به زنان اوکراینی در تیندر منتشر شده بود.

تیندر یکی از اپلیکشن‌های محبوب دوست‌یابی است که موقعیت افراد نزدیک را نشان می‌دهد.

سربازان روسیه پیش از حمله به خارکیف پیام‌های فراوانی برای زنان اوکراینی می‌فرستادند.

بر اساس این گزارش‌ها، زنان اوکراینی‌ این اطلاعات را در اختیار ارتش قرار دادند و آن‌ها از تعداد درخواست‌های تیندر به این نتیجه رسیدند که حمله روسیه به شهر خارکیف قریب‌الوقوع است.

پس از حمله روسیه به اوکراین همچنین گزارش‌های مختلفی درباره حملات سایبری روسیه به نهادها و مقامات آلمان منتشر شده است.

تعدادی از سیاستمداران آلمانی در مصاحبه با ولت‌ام زنتاگ خواستار افزایش حفاظت از اسرار دولتی شده‌اند.

در این گزارش تاکید شده که جاسوسان روسیه با استفاده از آژانس‌های مسافرتی و دیگر روش‌ها، به دنبال کسب اطلاعات از نیروهای نظامی آلمان و سیاستمداران هستند.

پیش از این نیز کشورهای اروپایی درباره افزایش جاسوسی روسیه هشدار داده‌اند و آلمان ۴۰ دیپلمات روسیه را به ظن همکاری با نهادهای اطلاعاتی از برلین اخراج کرد.

نروژ هم روز پنج‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۵ دیپلمات روسیه را به دلیل جاسوسی از این کشور اخراج کرد.

آنیکن هوتفلت، وزیر امور خارجه نروژ، هدف از این اقدام را کاهش ابعاد جاسوسی روسیه در نروژ و حفاظت از امنیت ملی کشور اعلام کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
مجموعه مستندهای چین
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید