شروع هفته و تکرار حملات شیمیایی؛ دست‌کم ۹ مدرسه در روز شنبه هدف قرار گرفتند

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۶

روز شنبه ۲۶ فروردین دست‌کم ۹ مدرسه در سراسر ایران هدف حملات شیمیایی قرار گرفتند. بر اساس گزارش‌ها در تعدادی از این مدارس علاوه بر آمبولانس، نیروهای سرکوب‌گر نیز حضور یافتند. همچنین حال برخی از دانش‌آموزان پس از این حملات وخیم گزارش شده است.

بر اساس گزارش‌ها و ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، امروز به مدارس دخترانه‌ای در شهرهای ایذه، سنندج، سرپل ذهاب، تاکستان، ارومیه، مهاباد و شهر قدس حمله شیمیایی شد.

به دنبال حمله به دبیرستان دخترانه «معروف شافعی» در مهاباد استان آذربایجان‌ غربی، شماری از دانش‌آموزان مسموم و به مراکز درمانی منتقل شده‌اند و وضعیت تعدادی از آنان وخیم گزارش شده است.

گزارش‌های امروز همچنین از حمله شیمیایی به مدرسه دخترانه روستای «بالانج» در حوالی ارومیه از استان آذربایجان‌ غربی و انتقال دانش‌آموزان آن به مراکز درمانی حکایت داشتند.

در سنندج، مرکز استان کردستان نیز هنرستان دخترانه «خدیجه کبری» و نیز مدرسه «شرافت» هدف حملات شیمیایی قرار گرفتند و شماری از دانش‌آموزان به مراکز درمانی منتقل شدند.

در استان کرمانشاه هم بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، حمله شیمیایی به هنرستان دخترانه «مهر پروین» در سرپل ذهاب شده است.

بر اساس گزارش‌ها، بیش از ٢٠ تن از دانش‌آموزان این مدرسه مسموم و به بیمارستان شهدای این شهر منتقل شده‌اند.

شماری از دانش‌آموزان دبیرستان «پروین اعتصامی» و «کوثر» در ایذه استان خوزستان هم بر اثر حملات شیمیایی مسموم و به مراکز درمانی منتقل شدند.

شوراهای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان هم از حمله شیمیایی به دبیرستان دخترانه «یاس‌ نبی» در شهرستان تاکستان در استان قزوین خبر داد.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال از حمله شیمیایی به مدرسه دخترانه «محمد رسول‌الله» در شهر قدس استان تهران حکایت داشتند.

بر اساس گزارش‌ها، دانش‌آموزان این مدرسه در پی این حمله دست به اعتراض زده و شعار «بی‌شرف بی‌شرف» سر دادند.

از سوی دیگر به گفته سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، در مدارس «مهر پروین»، «خدیجه کبری» و «شرافت» در شهرهای سرپل ذهاب و سنندج، علاوه بر حضور آمبولانس، نیروهای سرکوب‌گر حکومتی نیز در داخل و اطراف مدرسه‌ها مستقر شدند.

این حملات شیمیایی اما در شرایطی ادامه پیدا کردند که جمعی از مردم شاهین‌شهر اصفهان، امروز در اعتراض به حملات به مدارس، مقابل اداره آموزش و پرورش تجمع کردند و علیه حکومت شعار دادند.

با وجود این که این تجمع با حمله نیروهای سرکوب‌گر جمهوری اسلامی و شلیک گاز اشک‌آور به سوی معترضان روبه‌رو شد اما مردم به اعتراض خود ادامه دادند.

هم‌زمان با این تجمع، محمدرضا کاظمی‌طبا، فرماندار شاهین‌شهر و میمه، علت مسمومیت دانش‌آموزان در مدارس این شهرستان در روز ۲۲ فروردین را «سهل‌انگاری» شرکت گاز اعلام کرد و گفت که نشت مایع تیول یا مرکاپتان از دستگاه تزریق این گاز به شبکه، عامل انتشار بوی نامطبوع در شهرستان بوده است.

فرماندار شاهین‌شهر همچنین از بازداشت دو نفر از پرسنل شرکت گاز استان اصفهان به علت «سهل‌انگاری» در جابه‌جایی مخزن مرکاپتان (مایع بوزایی که به گاز اضافه می‌شود) خبر داد.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر هم اعلام کرد دانش‌آموزان ۱۲ مدرسه این شهر در روز ۲۲ فروردین مسموم شده‌اند.

از سوی دیگر گزارش‌های متعدد رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان دادند مسوولان برخی از مدارس به دانش‌آموزان اجازه خروج از مدرسه و تماس با خانواده را نداده‌اند. موضوعی که خبرگزاری ایسنا در گزارشی به آن پرداخت و به نقل از یک عضو کادر درمان شاهین‌شهر نوشت مدیران مدارس «طبق سلیقه شخصی یا دستورالعمل»، دانش‌آموزان را پس از مسموم شدن در داخل مدرسه نگه می‌دارند.

بر اساس گفته‌های او، استنشاق گاز در برخی افراد که بیماری‌های ریوی و ناراحتی دهلیزی قلبی دارند، منجر به اتفاقات غیر‌قابل جبران می‌شود.

حدود پنج ماه از آغاز حملات شیمیایی به مدارس می‌گذرد و در این مدت ده‌ها مدرسه از کل کشور هدف حمله قرار گرفته و هزاران دانش‌آموز مسموم شده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی اما اصل موضوع «مسمومیت» را کتمان کرده و «شیطنت دانش‌آموزان» را عامل حملات شیمیایی به مدارس معرفی می‌کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
تیتر اول
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید