وضعیت اضطراری در ایتالیا همزمان با افزایش چشمگیر مرگ پناهجویان در دریای مدیترانه

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۴

در حالی که مرگ پناهجویان در دریای مدیترانه به بالاترین رقم خود از سال ۲۰۱۷ رسیده، دولت ایتالیا از دو روز پیش وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت روز پنج‌شنبه ۲۴ فروردین اعلام کرد در سه ماه نخست سال جاری میلادی، نسبت به مدت مشابه شش سال گذشته، شمار پناهجویانی که در تلاش برای عبور از دریای مدیترانه جان خود را از دست دادند به بالاترین میزان خود رسیده است.

بر اساس این گزارش، در سه ماه ابتدای امسال ۴۴۱ مورد مرگ پناهجویان ثبت شده است.

بر اساس اعلام این سازمان، تنها در سال جاری دست‌کم ۱۲۷ نفر در شش قایق جان خود را از دست دادند.

بخشی از این فجایع به دلیل تاخیر در عملیات دولتی برای نجات پناهجویان است.

در سوی دیگر در حالی که به ‌گفته سازمان بین‌المللی مهاجرت، یکی از دلایل افزایش تعداد قربانیان، تاخیر در عملیات امداد و نجات دولتی است، دولت راست‌گرای ایتالیا در این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.

دولت جورجیا ملونی در واکنش به افزایش ورود و ازدحام بیش از حد در مراکز پذیرش پناهجویان این تصمیم را گرفته که حداقل شش ماه به طول خواهد انجامید.

وضعیت اضطراری مقرراتی است که در مواجهه با یک مشکل خاص مثل بلایای طبیعی اتخاذ می‌شود و آخرین وضعیت اضطراری در ایتالیا مربوط به همه‌گیری کووید-۱۹ بود.

در اسفند ماه، ده‌ها نفر از جمله چند زن و ۲۱ کودک در حادثه غرق شدن قایق حامل پناهجویانی از ایران، افغانستان و چند کشور دیگر که از ازمیر ترکیه راهی ایتالیا شده بود، کشته شدند.

دولت راست‌گرای فعلی ایتالیا از زمان روی کار آمدن خود در پاییز گذشته، مواضع سخت‌گیرانه‌ای در مورد ورود پناهجویان اتخاذ کرده است.

پروژه مهاجران گمشده سازمان ملل از سال ۲۰۱۴ تاکنون بیش از ۲۰ هزار مورد مرگ و ناپدید شدن را در مدیترانه مرکزی ثبت کرده و تخمین می‌زند در سال جاری بیش از ۲۲۰ نفر جان خود را از دست داده یا ناپدید شده‌ باشند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه

شنیداری

پادکست‌ها