اعتراض غیرمنتظره روضه‌خوان معروف حکومتی به شکنجه‌ روانی و جسمی در زندان‌های جمهوری اسلامی

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۴

حسین انصاریان، از روضه‌خوان‌های نزدیک به حکومت، در اقدامی غیرمنتظره در سخنرانی «شب قدر» خود، به شکنجه‌های روانی و جسمی زندانیان در زندان‌های جمهوری اسلامی اشاره و از انجام چنین رفتارهایی انتقاد کرد. اظهارات او واکنش‌های مختلف و متفاوتی را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

حسین انصاریان، از روحانیون حکومتی است که پیشتر در چندین مراسم بیت رهبر جمهوری اسلامی حضور داشته و در حضور علی خامنه‌ای سخنرانی کرده است.

سخنرانی اخیر و جنجالی او هم در یکی از «شب‌های قدر» ماه رمضان به صورت زنده از شبکه سوم صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شد.

او در این سخنرانی بدون اسم بردن از مخالفان یا زندانیان سیاسی، از آزار و شکنجه‌هایی که جمهوری اسلامی علیه روان و جسم زندانیان اعمال می‌کند، انتقاد کرد و گفت: «اگر گناهکاری بازداشت شد، به دروغ نگویید که فردا صبح اعدام می‌شوی. عباد خدا را نترسانید.»

انصاریان خطاب به ماموران امنیتی جمهوری اسلامی گفت: «تو اگر من را گرفتی و بردی زندان، احترام کن به من. هر چه خواستم به من بده؛ آن مقدار که لازم است. فحش به من نده، تحقیرم نکن، توی سرم نزن، بی جا به من نزن. والله همه این‌ها حرام است. حرام است.»

این اظهارات در حالی مطرح شد که بر اساس گزارش‌های زندانیان سابق یا آن‌هایی که توانسته‌اند درباره دوران بازداشت خود در زندان سخن بگویند، جمهوری اسلامی با اعدام‌های نمایشی همواره در تلاش برای ترساندن و مرعوب کردن زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی بوده است.

در تازه‌ترین نمونه، سهند نور‌محمدزاده، از افراد بازداشت شده در جریان خیزش «زن، زندگی، آزادی» اعلام کرده که دادگاه او تنها هفت دقیقه طول کشیده و در تمام مراحل دستگیری و داخل زندان هم تحت شکنجه و اعدام مصنوعی قرار داشته است.

مازیار ابراهیمی اما از جمله کسانی است که به تفصیل درباره روند شکنجه شدنش سخن گفته است. او که در جریان پرونده‌سازی برای آن‌چه «ترور دانشمندان هسته‌ای جمهوری اسلامی» خوانده می‌شود دستگیر شد، از قربانیان اعتراف‌گیری اجباری نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی است که اکنون در آلمان زندگی می‌کند.

سه سال پیش اما سخنگوی وقت وزارت امور خارجه آمریکا در توییتی نوشت:‌ «مردم ایران با چیزی بیش از کرونا بلازده شده‌اند. گزارش جدید عفو بین‌الملل (درباره اعتراض‌های آبان ۹۸) نشان می‌دهد رژیم "اپیدمی شکنجه" راه انداخته است؛ از جمله با کشیدن ناخن معترضان، شوک الکتریکی، غرق کردن مصنوعی، تزریق اجباری و شبیه‌سازی اعدام.»

این اظهارات انتقادآمیز انصاریان در حالی است که محمود کریمی، مداح مورد علاقه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز خبر داد مقام‌های جمهوری اسلامی به او گفته‌اند از این پس اجازه ندارد در برنامه‌های خود نهج‌البلاغه بخواند و به نامه‌های امام اول شیعیان به مالک اشتر اشاره‌ کند.

مالک اشتر از فرماندهان سپاه و افراد نزدیک به امام اول شیعیان بوده است.

مهدی نصیری، مدیرمسوول پیشین روزنامه تندروی کیهان نیز در روزهای اخیر انتقادهای خود را از جمهوری اسلامی و شخص خامنه‌ای افزایش داده است.

بر اساس مجموعه این موارد شاید بتوان این فرض را مطرح کرد که بحران در درون حاکمیت آشکارتر از پیش شده است و هر روز «خودی‌»های بیشتری به افراد منتقد جمهوری اسلامی اضافه می‌شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها