برخورد حکومت با مخالفان حجاب اجباری؛ نیروی انتظامی از پیگرد قضایی «‌متخلفان» خبر داد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۰

در آستانه فصل گرما در ایران، نگرانی مقام‌های جمهوری اسلامی از مخالفت‌ها با حجاب اجباری تشدید شده و در حالی که ویدیویی از منع ورود زنان مخالف حجاب اجباری به مترو منتشر شده، معاون ابراهیم رئیسی از «تصمیم‌گیری متمرکز» در این زمینه خبر داد و گفت که «به بخش‌های مختلف» ابلاغ می‌شود.

خزعلی روز شنبه ۱۹ فروردین در حاشیه بازدید از نمایشگاه قرآن در تهران درباره برخورد حکومت با زنان و دختران در زمینه حجاب اجباری گفت: «این برنامه به صورت متمرکز در ستادی در وزارت کشور برگزار می‌شود و تصمیم‌گیری‌ها صورت خواهد گرفت و سپس به بخش‌های مختلف ابلاغ می‌شود.»

معاون رئیسی در امور زنان و خانواده توضیح بیشتری درباره این طرح سراسری حکومت ارائه نکرد اما او پیشتر اعلام کرده بود که ستادی در وزارت کشور درباره حجاب «تشکیل شده که بیشتر جنبه‌های آموزشی، مهارت‌آموزی و پشتیبانی را دارد».

همچنین پیشتر و در پی تصمیم حکومت برای افزایش فشارها برای اعمال حجاب اجباری، زهره الهیان، نماینده مجلس، اعلام کرده بود که نمایندگان مجلس نشست‌هایی را با وزیر کشور، وزیر ارشاد، پلیس امنیت اخلاقی و قوه قضاییه درباره حجاب برگزار خواهند کرد.

اما حسین شریعتمداری، نماینده خامنه‌ای در روزنامه کیهان، که پیشتر بیانیه وزارت کشور درباره حجاب را «دوپهلو» خوانده و خواستار برخورد گسترده‌تر با زنان شده بود، در سرمقاله تازه‌ترین شماره روزنامه کیهان نوشت که «گروهی دنباله امنیتی دارند و کشف حجاب را به عنوان یک ماموریت انجام می‌دهند‌».

او اضافه کرد گروهی «فریب خورده» هستند اما «نباید با استناد به اینکه برخی از کشف حجاب‌کنندگان فریب خورده‌اند، از مقابله با آنها و پیشگیری جدی از کشف حجاب خودداری کرد».

نماینده خامنه‌ای در روزنامه کیهان، ضمن مقایسه «کشف حجاب» با فروش مواد مخدر خواستار برخورد با همه افرادی شد که «کشف حجاب» می‌کنند و نوشت که «خرده‌فروشان و معتادان» اگرچه از «قاچاقچیان کلان جرم سبک‌تری دارند» ولی تمامی این زنجیره» اقدامی«هماهنگ» انجام می‌دهند.

شریعتمداری از اظهارات اخیر خامنه‌ای که «کشف حجاب» را «حرام شرعی و سیاسی» خوانده بود، دفاع کرد. همچنین این درخواست شریعتمداری برای برخورد جدی‌تر با «کشف حجاب» در حالی است که اقدامات حکومت علیه زنان برای اعمال حجاب اجباری گسترش یافته است.

در همین حال ویدیویی به تازگی منتشر شده که در آن ماموران مترو تهران اجازه ورود زنان بدون حجاب اجباری را نمی‌دهند و از ممانعت زنانی که کلاه به سر دارند نیز جلوگیری می‌کنند.

در پی انتشار این ویدیو، مسعود درستی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو، گفت که ماموران مترو به زنانی که «کشف حجاب کرده‌اند» تذکر می‌دهند، اما هنوز ابلاغیه‌ای برای ممانعت از ورود آنان به مترو نرسیده است.

چند روز پیش، شرکت متروی تهران اعلام کرده بود که طرحی را با عنوان «تذکر لسانی وظیفه همگانی» در مترو در زمینه حجاب اجباری آغاز کرده است.

به نظر می‌رسد که برخورد با زنان و دختران مخالف حجاب اجباری در متروهای ایران یکی از برنامه‌ها و طرح‌های حکومت در ماه‌های پیش‌رو باشد.

پیشتر حسین جلالی، دبیر اول كمیسیون فرهنگی مجلس از توافق میان قوه قضاییه، نیروی انتظامی، وزارت كشور، شورای امنیت ملی، شورای فرهنگ عمومی و مجلس برای اجرای یک طرح در زمینه حجاب اجباری خبر داده بود.

این نماینده مجلس گفت طرح مورد توافق شامل ۷ گروه از جمله داخل وسایل نقلیه (اعم از خودرو و قطار و هواپیما و مترو)، اماكن، مراكز و موسسات آموزشی، كف خیابان‌ها، تفرج‌گاه‌ها و پارک‌ها، فضای مجازی شامل سلبریتی‌ها و ورزشكاران و هنرمندان، فرودگاه‌ها و ترمینال‌ها و سازمان‌های دولتی می‌شود.

همچنین احمدرضا رادان، فرمانده نیروی انتظامی کشور روز شنبه اعلام کرد شناسایی زنانی که از حجاب اجباری خودداری می‌کنند از ۲۶ فروردین‌ماه به صورت «جدی» در خودرو و اماکن با «تجهیزات هوشمند» آغاز خواهد شد.

او گفت: «افرادی که کشف حجاب کنند بار اول تذکر می‌گیرند و در مرحله بعد به دادگاه معرفی می‌شوند.»

رسانه‌های ایران روز یکشنبه گزارش داده‌اند که علیرضا قاسمی‌فرزاد استاندار همدان خواستار عدم ارائه خدمات به زنانی شد که حجاب اجباری را رعایت نمی‌کنند.

استاندار همدان در جلسه «قرارگاه عفاف و حجاب» این استان گفت: «از ارائه خدمات به کسانی که حجاب و عفاف اسلامی را رعایت نمی‌کنند خود‌داری شود.»

پیشتر در برخی دیگر از استان‌های ایران از جمله خراسان جنوبی و کرمانشاه نیز طرح مشابهی علیه زنان و دختران مخالف حجاب اجباری مطرح شده بود.

با وجود این فشارهای حکومتی، مبارزه زنانی ایرانی علیه حجاب اجباری ادامه دارد.

ویدیوهای ارسال‌شده از شهرهای تهران و کرج به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد شنبه ۱۹ فروردین، با وجود تهدیدهای حکومتی علیه زنان بدون حجاب، آنها آزادانه در خیابان‌ها قدم می‌زدند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید