حمله شیمیایی به دست‌کم ۱۲ مدرسه و مسموم کردن دختران دانش‌آموز در چند شهر ایران در روز شنبه

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۹

با ادامه‌ پیدا کردن مسموم‌سازی‌ دانش‌آموزان پس از تعطیلات نوروزی سال جدید، روز شنبه ۱۹ فروردین گزارش‌هایی از حمله شیمیایی به دست‌کم ۱۲ مدرسه دخترانه در چندین شهر ایران منتشر شد. برخی از این مدرسه‌ها برای چندمین بار هدف این حمله‌ها قرار گرفتند.

شهر اردبیل با گزارش حمله به پنج مدرسه، بیشترین آمار مسموم‌سازی دختران دانش‌آموز را در روز ۱۹ فروردین داشت. ویدیوها و خبرهایی هم از حمله شیمیایی به دو مدرسه در دیواندره استان کردستان، دو مدرسه در نقده و یک مدرسه در ارومیه در استان آذربایجان‌غربی، یک مدرسه در هفتکل استان خوزستان و یک مدرسه هم در پردیس استان تهران منتشر شد.

آغاز دوباره مسموم‌سازی گسترده دختران دانش‌آموز در سال جدید در حالی‌ است که با شروع تعطیلات نوروزی و بسته شدن مدارس، موضوع این حملات شیمیایی هم برای مدتی به حاشیه رفته بود.

امروز مرکز فوریت‌های پزشکی اردبیل از مسموم شدن دانش‌آموزان «پنج مدرسه دخترانه» در این شهر و انتقال آنان به مراکز درمانی خبر داد اما تاکنون اسامی چهار مورد از این مدرسه‌ها منتشر شده است.

دبیرستان «بهاران» یکی از مدارسی است که روز شنبه گزارش‌هایی از حمله شیمیایی به آن منتشر شد.

روز دهم اسفند سال گذشته نیز پس از گزارش‌هایی از استشمام «بوی گاز»، تعدادی از دختران دانش‌آموز این دبیرستان با شش آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند.

در این روز همچنین گزارش‌هایی از حمله شیمیایی به دو مدرسه «سما» و «خلبان ذاکر» در اردبیل منتشر شد که به گفته شاهدان عینی، بر اثر این حمله‌ها دست‌کم چهار تن از دختران دانش‌آموز مدرسه سما به بیمارستان منتقل شدند.

دبیرستان دخترانه «معراج» در اردبیل هم در حالی روز ۱۹ فروردین هدف حمله قرار گرفت که پیش از عید هم به این مدرسه حمله شیمیایی شده بود.

در استان آذربایجان‌غربی نیز امروز به سه مدرسه حمله شد که دو مورد آن در شهرستان نقده و یکی از آن‌ها در ارومیه، مرکز این استان بود.

حساب کاربری سازمان حقوق بشری هه‌نگاو در توییتر خبر داد که دانش‌آموزان دو مدرسه دخترانه «شاهد» و «فدک» در شهر نقده مسموم شده‌اند.

خبرگزاری ایلنا هم از مسموم کردن دانش‌آموزان دختر مدرسه ابتدایی و هیات امنایی «سعدی» در ارومیه بر اثر «انتشار گاز» و انتقال آن‌ها به بیمارستان خبر داد.

سازمان حقوق بشری هانا هم اطلاع داد که در شهر دیواندره استان کردستان به دو مدرسه دخترانه «پروین اعتصامی» و «بنت‌الهدی» حمله شده است.

حمله شیمیایی به این دو دبیرستان برای بار دوم است که در چند ماه گذشته انجام می‌شود و این‌بار نیز شمار زیادی از دختران دانش‌آموز به بیمارستان منتقل و بستری شدند.

بر اساس گزارش‌ها، جمعی از مردم دیواندره همراه با خانوادهای این دانش‌آموزان جلوی بیمارستان تجمع کردند.

معترضان به مسموم‌سازی دختران دانش‌آموز شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر جاش» سر دادند.

در هفتکل استان خوزستان نیز به گفته مازیار مولایی، رییس شبکه بهداشت و درمان این شهر، ۶۰ دانش‌آموز مدرسه «هاجر» به دلیل مسمومیت به مراکز درمانی منتقل و بستری شدند.

این دبیرستان قبلا هم یک‌بار در روز ۱۳ اسفند سال گذشته هدف حملات شیمیایی قرار گرفته بود.

در استان تهران نیز روز شنبه گزارش‌ها و ویدیوهایی درباره حمله شیمیایی به دبیرستان دخترانه «خیام» در پردیس منتشر شد.

روز ۹ اسفند سال گذشته هم به این دبیرستان دخترانه واقع در فاز ۱۱ پردیس حمله شده بود.

ادامه مسموم‌سازی دانش‌آموزان در سال جدید در حالی‌ است که سال گذشته دست‌کم ۱۳۰ دبستان و دبیرستان هدف حملات شیمیایی قرار گرفت.

اولین خبر از مسموم‌سازی‌ها مربوط به نهم آذر ۱۴۰۱ در هنرستان دخترانه نور شهر قم بود اما در هفته‌های بعدی با سرعتی بیشتر، ده‌ها مدرسه دیگر نه تنها در این شهر مذهبی که در بروجرد،‌ تهران، تبریز، اردبیل، همدان، قزوین، ساری، کرمانشاه، اصفهان، کرج، بندرعباس، یاسوج، شیراز، مشهد، کاشان، آبادان، اهواز و ... هم هدف حمله قرار گرفتند.

از آغاز پروژه حملات شیمیایی و مسموم‌سازی دختران دانش‌آموز در ایران بیش از چهار ماه می‌گذرد اما خبری از پیگیری قضایی و ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی درباره بازداشت‌ متهمان نیست.

حکومت همچنان واکنش درخوری به این موضوع که نگرانی‌های گسترده‌ ایجاد کرده نشان نمی‌دهد و این در حالی است که بسیاری از مردم و والدین، خود جمهوری اسلامی را مقصر حمله به فرزندانشان می‌دانند.

شهروندان زمستان سال گذشته در اعتراض به ادامه‌دار شدن این حملات شیمیایی در شهرهای مختلف تجمع کردند و جمهوری اسلامی را «حکومت بچه‌کُش» خواندند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
امروز
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید