پیش‌بینی واعظ آشتیانی: پرسپولیس هم مثل استقلال حذف می‌شود، می‌توانند صوری خصوصی کنند

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۹

امیررضا واعظ آشتیانی، مدیرعامل پیشین استقلال پیش‌بینی کرده که پرسپولیس هم از لیگ قهرمانان آسیا حذف می‌شود: «سازمان خصوصی‌سازی فرصت‌سوزی کرد؛ می‌توانستند یکی از این باشگاه‌ها را به یک حیاط خلوت دولت یا خصولتی‌ها به طور موقت منتقل کنند تا شرایط برای حضور در لیگ قهرمانان فراهم شود»

حذف استقلال از لیگ قهرمانان آسیا، ابهامات و سوالات زیادی در پی داشته است و عملکرد مالی مدیران باشگاه، عامل اصلی حذف اعلام شده است.

اما امیررضا واعظ آشتیانی، مدیرعامل پیشین استقلال می‌گوید حذف استقلال از آسیا تک‌عاملی نبوده است و عامل اصلی، دولتی‌ماندن استقلال است: «حذف استقلال از آسیا برخلاف چیزی که در فضای رسانه‌ای مطرح شده صرفا به این خاطر نیست که طلب استراماچونی پرداخت نشده. نکته مهم این است که از نظر AFC مالکیت دولتی استقلال و پرسپولیس ایراد دارد. دوتا شاخص مهم شفاف نبودن حساب‌های آن‌ها و مالکیت دولتی بود.»

او به خبرآنلاین گفته که ممکن است پرسپولیس هم به همین دلیل حذف شود: « فرض را بر این بگذارید که همین الآن پول استراماچونی پرداخت شده باشد.آیا استقلال یا پرسپولیس به آسیا می‌روند؟ آیا موضوع دولتی بودن حل شده است؟»

واعظ آشتیانی تایید کرده به این شرایط پرسپولیس هم حذف می‌شود: «مگر اینکه AFC از موضع خودش کوتاه بیاید. با فروختن ۱۰ درصد سهام که دو باشگاه خصوصی نمی‌شوند و این مدنظر AFC هم نیست.»

او امیدواری‌های وزارت ورزش و مدیران باشگاه برای حضور در آسیا با پرداخت طلب استراماچونی را توهم می‌داند: «الآن یک فضایی درست شده که اگر پول استراماچونی پرداخت شود استقلال به آسیا می‌رود. این یک توهم و بازی رسانه‌ای است که بعضی‌ها به راه انداخته‌اند. نکته مهم هم این است که سازمان خصوصی‌سازی مثل مدیران استقلال نتوانسته به وظایف خودش عمل کند.»

آشتیانی گفته: «در اینکه استقلال باید خسارت استراماچونی را پرداخت کند شکی نیست. این مبلغ باید پرداخت شود تا از کسر امتیاز و محرومیت‌های بعدی جلوگیری کند ولی حذف استقلال از آسیا برخلاف چیزی که در فضای رسانه‌ای مطرح شده صرفا به این خاطر نیست که طلب استراماچونی پرداخت نشده. نکته مهم این است که از نظر AFC مالکیت دولتی استقلال و پرسپولیس ایراد دارد. دوتا شاخص مهم شفاف نبودن حساب‌های آن‌ها و مالکیت دولتی بود. آیا موضوع دولتی بودن درست شده است؟»

اما راهکاری که عضو بلندپایه حزب موتلفه پیش‌پای دولت می‌گذارد، فرقی با آنچه که در دو سه دهه گذشته درباره خصوصی‌سازی اتفاق افتاده ندارد: «می‌توانستند یکی از این باشگاه‌ها را به یک حیاط خلوت دولت یا خصولتی‌ها به طور موقت منتقل کنند تا شرایط آن تیم برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا فراهم شود. آن یکی هم که می‌ماند دیگر از نظر دولتی بودن آن اشکالی ندارد. چون بعضی کشورها هم باشگاه دولتی دارند ولی یک باشگاه بوده و دولت صاحب یک تیم است.»

مدیرعامل پیشین استقلال گفت: «از بین استقلال و پرسپولیس دولت مالکیت یکی را نگه دارد و دیگری را موقتا برای عبور از این مسئله به یک جایی واگذار کند. بعد در فرصت مناسب اقداماتی برای خصوصی‌سازی صورت دهد. یعنی در کوتاه‌مدت این کار را انجام دهد. من همان اوایل هم این پیشنهاد را دادم ولی آقایان گفتند می‌خواهیم سهام‌فروشی کنیم و زمان را به این شکل از دست دادند.»

او گفت: «شما یک سال پیش می‌توانستید این کار را انجام دهید و به مرور زمان دو باشگاه را با تدبیر بهتر و فرمول منطقی‌تر سهام یا بلوکش را واگذار کنید. آقایان زمان را از دست دادند و سهام‌فروشی کردند که پول آن تحت عنوان افزایش سرمایه بود و در کمتر از ۶ ماه این پول از بین رفت.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
حرف آخر

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.