ابراز نگرانی فرانسه از اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه در دیدار کولونا با امیرعبداللهیان

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۸

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در پکن، بار دیگر خواستار آزادی شهروندان فرانسوی زندانی در ایران شد و درباره فعالیت‌های جمهوری اسلامی در منطقه و برنامه هسته‌ای تهران ابراز نگرانی کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه ۱۸ فروردین گزارش داد وزیر امور خارجه این کشور روز پنج‌شنبه با همتای ایرانی خود که برای گفت‌وگو با وزیر امور خارجه عربستان سعودی در پکن حضور داشت، گفت‌وگو کرده است.

امیرعبداللهیان در این روز برای اولین دیدار با فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی به پکن رفته بود و وزیر امور خارجه فرانسه نیز امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری این کشور را در سفر به چین همراهی می‌کرد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه، وزیر امور خارجه این کشور بار دیگر خواستار آزادی فوری شش فرانسوی زندانی در ایران شد و بازداشت و زندانی کردن آنان را «خودسرانه» خواند.

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در رابطه با شهروندان فرانسوی زندانی در ایران گفته بود مقام‌های ایرانی آشکارا اتباع خارجی را خودسرانه بازداشت و کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک را نقض می‌کنند.

پیمان بین‌المللی درباره روابط دیپلماتیک یا عهدنامه وین در سال ۱۹۶۱ در پایتخت اتریش به تصویب رسید که مهم‌ترین پیمان مربوط به حقوق دیپلماتیک است.

این اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در حالی است که چند شهروند این کشور از پیش از اعتراضات سراسری در ایران زندانی شده‌اند و در جریان خیزش انقلابی نیز جمهوری اسلامی تعداد بیشتری از اتباع خارجی از جمله اتباع فرانسوی را بازداشت کرد.

تهران این خیزش را به کشورهای غربی نسبت داده و با بازداشت شهروندان خارجی سعی در توجیه این موضع خود دارد.

در بیانیه روز جمعه وزارت امور خارجه فرانسه همچنین آمده است که گفت‌وگوی کولونا و امیرعبداللهیان «بر وضعیت ایران، همه مسایل منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای ایران» متمرکز بود.

بر اساس این بیانیه، وزیر امور خارجه فرانسه نسبت به نگرش مقامات ایرانی در مورد این موضوعات، ابراز نگرانی کرده است.

این اولین بار نیست که پاریس درباره فعالیت‌های جمهوری اسلامی ابراز نگرانی می‌کند.

پیشتر وزیر امور خارجه فرانسه در یک تماس تلفنی با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود گفت که باید «پاسخ بین‌المللی قوی‌تری» به تهدید ناشی از برنامه موشک‌های بالستیک ایران داده شود.

فرانسه در سال‌های اخیر نیز بارها درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده و حتی خواستار بحث درباره این برنامه در چارچوب مذاکرات احیای برجام شده بود.

ابراز نگرانی وزیر امور خارجه فرانسه درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی اما چند روز پس از آن صورت گرفت که رسانه‌های ایران گزارش رونمایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی از پایگاه هوایی «عقاب ۴۴» را منتشر کردند.

گزارش شده این پایگاه قابلیت پذیرش و عملیاتی کردن جنگنده‌های شکاری و بمب‌افکن را دارد و جنگنده‌های آن مجهز به موشک‌های کروز با برد‌ بلند هستند.

در جریان رونمایی از این پایگاه زیر‌زمینی محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، اسرائیل و کشورهای منطقه را تهدید کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چند چند
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها