تجمع معلمان در اعتراض به مشکلات صنفی، حملات شیمیایی و تهدید دانش‌آموزان مخالف حجاب اجباری

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۷

در پی انتشار فراخوان برای تجمع معلمان، روز پنج‌شنبه ۱۷ فروردین معلمان چندین شهر ایران مقابل ادارات کل آموزش و پرورش تجمع و علاوه بر پیگیری مطالبات صنفی خود، به مسموم‌سازی دانش‌آموزان و ابلاغیه این وزارت‌خانه برای برخورد با دانش‌آموزان «بی‌حجاب» نیز اعتراض کردند.

بر اساس گزارش‌ها، معلمان و فرهنگیان در شهرهای کرمانشاه، تهران، همدان، ملایر، رباط‌کریم، نیشابور، اهواز، کرج و ... دست به بر پا کردن تجمعات اعتراضی زدند.

تجمع معلمان مقابل وزارت آموزش و پرورش در تهران با دخالت نیروهای حکومتی و بازداشت تعدادی از فرهنگیان همراه بود که به گفته کانال صنفی معلمان، بازداشت‌شدگان ساعاتی پس از پایان یافتن تجمع، آزاد شدند.

تجمع معلمان استان البرز مقابل اداره‌‌کل آموزش و پرورش این استان در کرج هم با حمله نیروهای امنیتی و حضور گسترده لباس‌شخصی‌ها همراه بود.

کانون صنفی معلمان خبر داد نیروهای امنیتی معلمان تجمع‌کننده در کرج را «با هل دادن و توهین» متفرق کرده‌اند.

یکی از معلمان نیز با روایت حمله ماموران امنیتی به تجمع کرج، از بازداشت یکی از «همکاران مرد» خود خبر داد و گفت: «حتی ایستادن کنار خیابان هم ممنوع بود.»

در شهر نیشابور در استان خراسان‌ رضوی نیز معلمان مقابل اداره‌‌کل آموزش و پرورش این استان تجمع کرده و شعارهایی از جمله «معلم داد بزن، حقت‌رو فریاد بزن» سر دادند.

شماری از فرهنگیان در کرمانشاه هم با خواسته‌هایی از جمله اصلاح آیین‌نامه قانون رتبه‌بندی، مقابل اداره‌‌کل آموزش و پرورش این شهر تجمع کردند.

در استان همدان نیز معلمان در دو شهر همدان و ملایر در اعتراض به بازداشت فعالان صنفی و عدم رسیدگی به مطالبات خود دست به برگزاری تجمع زدند.

تجمع فرهنگیان همدان

تجمع معلمان رباط‌کریم در استان تهران هم علاوه بر اعتراض به آیین‌نامه رتبه‌بندی، طرح مساله رسیدگی به پایمال شدن حقوق فرهنگیان و عدم رسیدگی به مطالباتشان را هم در بر داشت.

معلمان در اهواز اما در همراهی با تعدادی از والدین مقابل اداره‌‌کل آموزش و پرورش استان خوزستان تجمع کردند و علاوه بر طرح مطالبات صنفی، به مسموم‌سازی دانش‌آموزان و اطلاعیه آموزش و پرورش درباره برخورد با دانش‌آموزان «بی‌حجاب» نیز اعتراض کردند.

رسانه‌های ایران روز چهارشنبه ۱۶ فروردین از حمله شیمیایی به تعدادی دیگر از مدارس دخترانه خبر دادند. از جمله در آذربایجان شرقی که ۳۷ نفر از دانش‌آموزان دختر مدرسه صدرالسادات مراغه و ۶۰ نفر از دانش‌آموزان مدارس دخترانه عصمتیه و محدثه عجب‌شیر مسموم شده و به مراکز درمانی منتقل شدند.

در شهر کوهنجان در سروستان استان فارس نیز ۲۷ دانش‌آموز مدرسه دخترانه استقلال، «پس از استشمام بوی نامطبوع» در کلاس، به بیمارستان منتقل شدند.

روز گذشته همچنین گزارش‌هایی از مسموم‌سازی دانش‌آموزان در مدرسه دخترانه «المهدی» پیرانشهر و دبیرستان دخترانه «سلامت» در قم منتشر شد.

از سوی دیگر، هم‌زمان با شکل‌گیری این تجمع‌های اعتراضی، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو خبر داد فریبا زند کریمی، از معلمان قراردادی در سنندج، روز چهارشنبه پس از احضار به اداره اطلاعات این شهر بازداشت شده است.

بر اساس گزارش هه‌نگاو، طی سه ماه گذشته ۱۶ معلم کُرد بازداشت شده‌اند.

روز چهارشنبه نیز محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران (تهران) به دست وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بازداشت شد.

تشکل‌های صنفی فرهنگیان در روزهای گذشته بیانیه‌های متعددی را در محکومیت دستگیری و تداوم بازداشت معلمان به دلیل پیگیری مطالبات مدنی‌شان منتشر کرده و اعلام کردند در صورت ادامه این روند از سوی حاکمیت، تجمع‌های اعتراضی خود را ادامه خواهند داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
خبر
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها