در یک حمله نیروهای آمریکایی در سوریه، مسوول طراحی حملات داعش در اروپا کشته شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۵

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) اعلام کرد که یکی از رهبران گروه جهادی دولت اسلامی (داعش) را که مسوول حملات این گروه در اروپا بود، در یک حمله در سوریه کشته است.

سنتکام روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد خالد عید احمد الجبوری، «مسوول طراحی حملات داعش در اروپا» بوده و مرگ او «به طور موقت توانایی این سازمان را برای انجام حملات در خارج از کشور مختل می‌کند».

ژنرال مایکل کوریلا، رییس فرماندهی نظامی آمریکا در خاورمیانه، در بیانیه مطبوعاتی سنتکام گفت: «داعش همچنان تهدیدی برای منطقه و فراتر از آن است. این گروه حتی اگر ضعیف شده باشد، همچنان قادر به انجام عملیات در منطقه و اراده برای حمله به فراتر از خاورمیانه است.»

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اعلام کرد حمله روز سه‌شنبه در شمال غرب سوریه انجام شد و طی آن، غیرنظامیان کشته یا زخمی نشده‌اند.

به گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه، یک پهپاد آمریکایی این رهبر داعش را در استان ادلب در منطقه تحت کنترل جهادگران در شمال غرب این کشور هدف قرار داد.

گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) در زمان قدرت خود، وقتی که مناطق وسیعی را در سوریه و عراق تحت کنترل داشت، مسوولیت یک سری حملات مرگ‌بار را در اروپا بر عهده گرفت.

این حملات از جمله حمله ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس و حومه آن بود که ۱۳۰ کشته بر جای گذاشت.

چند ماه بعد از آن نیز داعش در نیس در جنوب شرقی فرانسه حمله‌ای با ۸۶ کشته انجام داد.

همچنین در سال ۲۰۱۶، در سه حمله انتحاری در بلژیک، به ویژه در منطقه بروکسل، در مجموع حدود ۳۰ نفر کشته شدند.

سال بعد، حملاتی در ۱۷ و ۱۸ اوت در اسپانیا که داعش مسوولیت آن را بر عهده گرفت، ۱۶ کشته بر جای گذاشت.

از زمان شکست داعش در سوریه در سال ۲۰۱۹، چند صد سرباز آمریکایی که در شمال شرق این کشور به عنوان بخشی از ائتلاف ضد جهادی مستقر شده‌اند، به نبرد با نیروهای باقی‌مانده‌ داعش ادامه می‌دهند.

آمریکا پیشتر نیز از کشته شدن برخی از رهبران داعش خبر داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها