طرح احتمال انتقام‌جویی تهران از اسرائیل به دنبال کشته شدن میلاد حیدری، افسر سپاه در سوریه

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۲

پس از آن که جمهوری اسلامی از کشته شدن یک افسر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نام میلاد حیدری در «حمله اسرائیل» به منطقه‌ای در اطراف دمشق خبر داد، رسانه‌های اسرائیل از احتمال انجام عملیات انتقام‌جویانه جمهوری اسلامی علیه منافع این کشور در آینده‌ای نزدیک خبر دادند.

در اطلاعات منتشر شده درباره حیدری در سایت اینتلی تایمز، او یک افسر ارشد سپاه پاسداران معرفی شده که یکی از اعضای دستگاه اطلاعاتی سپاه پاسداران و از هدایت‌کنندگان شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی در سوریه بوده است.

گفته شده که او در برنامه‌ریزی حملات علیه اسرائیل نیز نقش و فعالیت داشته است.

شبکه سعودی الحدث اما به نقل از منابع خود گزارش داد وظیفه میلاد حیدری آموزش شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی «برای دقیق ساختن موشک‌ها» بوده اما او هدف اصلی حملات منسوب به اسرائیل نبوده است.

به گزارش الحدث، حملات اخیر منتسب به اسرائیل در سوریه، محموله‌های تراشه‌های هدایت موشکی را هدف قرار داده است. سایر افسران درگیر در این روند هم کشته شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که یک سازمان اپوزیسیون مستقر در بریتانیا است، گزارش داد علاوه بر حیدری، در حمله شبانه به حوالی دمشق، چهار تن دیگر از فعالان سپاه پاسداران که در این کشور فعالیت می‌کردند نیز کشته شدند.

در گزارشی که خبرگزاری تسنیم، نزدیک به نهادهای امنیتی منتشر کرده، آمده است: «رژیم صهیونیستی بدون شک پاسخ این جنایت را خواهد گرفت.»

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی هم در بیانیه‌ای مدعی شد حمله اسرائیل به دمشق «تلاش این کشور برای انحراف توجه از بحران‌های داخلی اسرائیل» است.

این اولین بار نیست که اعضا و فرماندهان سپاه در حملات منتسب به اسرائیل در سوریه کشته می‌شوند ولی جمهوری اسلامی معمولا از اطلاع‌رسانی سریع و دقیق در این زمینه خودداری می‌کند.

در این مورد اما سپاه پاسداران بیانیه صادر کرد و کانال تلگرامی سپاه سایبری پاسداران هم گفته یک خبرنگار اسرائیلی را برجسته کرد که: «اعلام سپاه می‌تواند به معنی تلاش برای انتقام باشد».

کمی قبل از انتشار این بیانیه، سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، با نسبت دادن حمله جدیدی به اسرائیل در بامداد جمعه علیه این کشور، اعلام کرد در این حمله موشک‌هایی به اهدافی در جنوب غربی دمشق اصابت کردند و خسارات مادی به بار آوردند.

این دومین حمله منتسب به اسرائیل در نزدیکی دمشق در کمتر از یک شبانه‌روز بود.

در جریان اولین حمله، دو سرباز سوری در اطراف دمشق مجروح شدند.

بیشتر بخوانید: سپاه پاسداران با اعلام کشته شدن میلاد حیدری، افسر خود در سوریه، اسرائیل را تهدید کرد

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
دنیای چین - فصل دوم
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها