ترکیه پس از ۱۰ ماه الحاق فنلاند به ناتو را تصویب کرد؛ سوئد همچنان در انتظار

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۱

الحاق فنلاند به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پس از ۱۰ ماه از سوی ترکیه به عنوان آخرین کشور عضو که باید در این مورد اعلام رای می‌کرد تصویب شد. در واکنش به این اقدام هلسینکی از آنکارا قدردانی کرد. سوئد اما هنوز منتظر موافقت همه اعضای ناتو برای پیوستن به این سازمان نظامی است.

نمایندگان پارلمان ترکیه روز پنج‌شنبه ۱۰ فروردین به اتفاق آرا به ورود فنلاند به ناتو رای مثبت دادند. این در حالی است که سوئد هنوز مجوز ورود به ناتو را نگرفته است.

ینس استولتنبرگ، دبیر‌کل ناتو، از این تصمیم پارلمان ترکیه استقبال کرد و گفت که این امر «خانواده ناتو را قوی‌تر و امن‌تر می‌کند».

رییس‌جمهوری فنلاند هم «از همه (کشورهای عضو) برای اعتماد و حمایت» آن‌ها تشکر و ابراز امیدواری کرد سوئد نیز «در اسرع وقت» به ناتو بپیوندد.

دو هفته پیش رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، هنگام میزبانی از سائولی واینامو نینیسته، همتای فنلاندی خود در آنکارا، لغو وتوی خود درباره پیوستن این کشور به ناتو را اعلام کرد؛ تصمیمی که بلافاصله مورد استقبال این ائتلاف نظامی قرار گرفت.

پس از آن کمیسیون روابط خارجی پارلمان ترکیه در جلسه‌ای لایحه قانونی درباره تصویب پروتکل الحاق فنلاند به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را مورد تایید قرار داد.

در این پروتکل آمده است: «تصور می‌شود عضویت فنلاند در ناتو به امنیت منطقه یورو آتلانتیک از جمله ترکیه کمک می‌کند. تصویب پروتکل الحاق فنلاند به ناتو مفید خواهد بود.»

همچنین در ادامه این پروتکل آمده است: «گسترش ناتو به ویژه در دوران پس از جنگ سرد، یکی از خطوط مهم تلاش برای تحقق هدف اروپای آزاد، دموکراتیک و یکپارچه، با جایگاه ارزش‌های جهانی در منطقه یورو آتلانتیک است.»

پارلمان مجارستان نیز روز دوشنبه الحاق فنلاند به ناتو را تصویب کرد. فنلاند اکنون فقط باید «اسناد تصویب» خود را به واشینگتن بفرستد؛ جایی که پیمان اتحاد ناتو در آنجا نگهداری می‌شود.

درخواست‌های عضویت فنلاند و سوئد، دو کشور شمال اروپا سال گذشته پس از تهاجم روسیه به اوکراین با هم ارائه شد اما هنوز همه کشورها با درخواست سوئد موافقت نکرده‌اند.

فنلاند که پس از جنگ با اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ جهانی دوم سیاست بی‌طرفی را در پیش گرفت، طولانی‌ترین مرز مشترک اروپا با روسیه (هزار و ۳۴۰ کیلومتر) را پس از اوکراین، داراست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چند چند
جهان‌نما
خبر
نمادهای قرن بیستم

شنیداری

پادکست‌ها