کارشناسان اوکراینی: بیشتر قطعات «پهپادهای شاهد» ساخت کشورهای غربی هستند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۰

بر اساس گزارش کارشناسان اوکراینی، بیشتر قطعات پهپادهای شاهد تولید کارخانه‌های جمهوری اسلامی، ساخت کشورهای غربی هستند که به دلیل تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، قرار نبوده این قطعات به ایران برسند.

به گزارش یاهو نیوز، کارشناسان اوکراینی پس از سرنگون شدن برخی پهپادهای شاهد در اوکراین که از سوی روسیه علیه زیرساخت‌ها و غیرنظامیان اوکراین به کار گرفته می‌شود، داخل این پهپادها و قطعاتشان را بررسی کردند.

یک نماینده اطلاعات دفاعی اوکراین گفت که معمولا یک کلاهک ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرمی در داخل پهپادهای شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۶ وجود دارد.

همچنین به گفته او، باارزش‌ترین قسمت این پهپادها یک آنتن است که برای مقاومت در برابر جنگ الکترونیک استفاده می‌شود.

بر اساس این گزارش، این قطعات اغلب از طریق علی‌اکسپرس، یک سرویس خرده‌فروشی مستقر در چین قابل خرید است.

افسران اطلاعاتی همچنین جزییات به دست آمده از بررسی این پهپادها را با شرکای غربی اوکراین به اشتراک می‌گذارند تا از ارسال قطعات به ایران برای به‌کارگیری در این پهپادها جلوگیری شود.

از سوی دیگر بررسی اجزای این پهپادها به ارتش اوکراین این امکان را می‌دهد که به دنبال راه‌های بهتری برای مقابله با پهپادهای ساخت ایران باشند.

پیشتر و در حالی که همچنان جمهوری اسلامی مدعی نقش نداشتن در جنگ اوکراین است، بریتانیا اعلام کرد روسیه استفاده از پهپادهای ساخت ایران را در تهاجم خود علیه اوکراین افزایش داده است.

وزارت دفاع بریتانیا روز یک‌شنبه ششم فروردین در تازه‌ترین ارزیابی اطلاعاتی خود درباره جنگ اوکراین از استفاده گسترده از پهپادهای ساخت ایران به وسیله روسیه در روزهای پیش از ارائه این اطلاعات خبر داد.

بر اساس گزارش این وزارت‌خانه، روسیه از ابتدای ماه جاری میلادی (مارس) دست‌کم ۷۱ مرتبه با پهپادهای شاهد ساخت ایران به اهداف گوناگونی در سراسر اوکراین حمله کرده است.

این گزارش وزارت دفاع بریتانیا اما شش روز پس از سخنرانی نوروزی علی خامنه‌ای در مشهد بود که مدعی شد جمهوری اسلامی حضور در جنگ اوکراین را قاطعانه رد می‌کند.

این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی در یک سخنرانی در تاریخ ۲۷ مهر ۱۴۰۱ گفته بود: «... ساخت تجهیزات پیشرفته‌ موشکی و پهپادی که چند سال پیش از این وقتی عکس‌هایش منتشر می‌شد می‌گفتند این فتوشاپ است؛ حالا می‌گویند که پهپادهای ایرانی خیلی خطرناک است. چرا به فلان کس می‌فروشید، به فلان کس می‌دهید.»

در یک سال گذشته گزارش‌های فراوانی از ارائه پهپادهای ایران برای استفاده روسیه در جنگ علیه اوکراین منتشر شده است.

کشورهای غربی در قالب بسته‌های مختلف و متعدد، بارها جمهوری اسلامی را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم کرده‌اند.

همچنین پیشتر کشورهای غربی از جمله کانادا و آمریکا اعلام کرده‌اند به کار گرفته شدن قطعات غربی در پهپادهای ایرانی را بررسی می‌کنند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید