اختصاصی؛ سجاد مرادی وندان ۱۶ روز پس از اقدام اعتراضیِ دوختن لب‌ها، اعتصاب غذایش را شکست

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۰

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، سجاد مرادی وندان، شهروند اهل آبدانان که از روز ۲۳ اسفند در زندان مرکزی ایلام اقدام به دوختن لب‌های خود کرده بود، با وعده مسوولان زندان مبنی بر رسیدگی به پرونده و آزادی‌اش از زندان، لب‌هایش را باز کرد و به اعتصاب غذای خود پایان داد.

مرادی وندان روز ۱۱ بهمن در شهر مسجدسلیمان از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی استان ایلام و طی «مراحل بازجویی»، به زندان مرکزی ایلام منتقل شد.

او از ۲۳ اسفند در اعتراض به بلاتکلیفی در زندان و تلاش‌ها برای گرفتن اعترافات اجباری، لب‌های خود را دوخت و دست به اعتصاب غذا زد.

شکوفه مرادی، خواهر این زندانی سیاسی، با تایید خبر این اقدام اعتراضی سجاد گفته بود که برادرش «مورد شکنجه قرار گرفته و دندانش در اثر ضرب و جرح شکسته» است.

او همچنین درباره وضعیت برادرش هشدار داده و گفته بود: «سجاد مرادی وندان بیش از یک ماه در سلول انفرادی بوده و با این که بر اساس قانون بایستی تحت عنوان عفو از زندان آزاد می‌شد اما همچنان او را در زندان نگه داشته‌اند و قصد اخذ اعترافات اجباری از او دارند.»

۱۳ بهمن ۱۴۰۱ هم برادر سجاد به نام سامان مرادی وندان که پیش‌ از آن با تودیع وثیقه از زندان آزاد شده بود، مجددا به وسیله ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

سجاد مرادی وندان با گذشت ۱۶ روز از اقدام اعتراضی‌اش، لب‌های خود را باز کرده اما بنا بر اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، وعده‌های مسوولان زندان به این شهروند زندانی هنوز عملی نشده و او همچنان در وضعیتی بلاتکلیف در زندان به سر می‌برد.

سجاد مرادی وندان پدر یک فرزند پسر خردسال است و تاکنون از حق دسترسی به وکیل محروم مانده است.

به گفته سازمان‌ها و گروه‌های حقوق بشری، تداوم بازداشت و بلاتکلیفی او در زندان در شرایطی است که مسوولان بازپرسی دادسرای استان ایلام از پذیرش وثیقه برای آزادی موقتش امتناع کرده‌اند.

پس از انتشار خبر دستگیری سجاد مرادی وندان، مردم آبدانان استان ایلام در اعتراض به این بازداشت شامگاه ۱۲ بهمن‌ ماه به خیابان آمدند و فریاد «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند و با شعار «‌اروپا اروپا یا با سپاه یا با ما» خواهان اضافه شدن نام سپاه به لیست تروریستی اتحادیه اروپا شدند.

تجمع‌کنندگان همچنین ضمن اظهار نگرانی درباره خطر جانی برای سجاد، خواهان برقراری تماس تلفنی او با خانواده‌اش شده بودند.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، سجاد مرادی وندان شهروند ۳۴ ساله‌ای است که پیش از بازداشت برای بیش از سه ماه در حال فرار از دست ماموران بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها