افزایش فشارها بر نتانیاهو برای تعلیق طرح مناقشه‌برانگیز اصلاحات قضایی

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷

در حالی که گفته می‌شد قرار است بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل از تعلیق برنامه خود برای اصلاحات قضایی در این کشور خبر دهد، رسانه‌ها گزارش دادند که اعلام موضع او در این زمینه به دلیل ناهماهنگی در ائتلاف حاکم به تعویق افتاد.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل که روز دوشنبه گزارش داد نتانیاهو توقف اصلاحات قضایی را در ساعت ده ونیم صبح به وقت محلی اعلام خواهد کرد، بار دیگر اعلام کرد که این اعلام موضع به تعویق افتاده است.

هنوز دفتر نتانیاهو گزارش‌ها در این زمینه را تایید نکرده است.

کمی پیشتر و در حالی که فشارها بر دولت اسرائیل برای عقب‌نشینی از اصلاحات قضایی افزایش یافته، یک مقام حزب لیکود اعلام کرد بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل قرار است این روند قانونگذاری در مورد این اصلاحات جنجالی را متوقف کند.

بامداد دوشنبه، اسحاق هرتزوگ رییس‌جمهور اسرائیل در توییتی از دولت خواسته بود که این اصلاحات را فورا متوقف کند.

او نوشت: «به خاطر وحدت قوم اسرائیل، به خاطر مسئویت، از شما می‌خواهم روند قانونگذاری [در مورد این اصلاحات] را فورا متوقف کنید.»

خبرگزاری رویترز نوشت که لایحه اصلاحات قضایی که از سوی دولت نتانیاهو مطرح شده، بزرگترین تظاهرات اعتراضی در سال‌های اخیر در اسرائیل را برانگیخته است.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، با افزایش فشار بر نتانیاهو، گزارش‌هایی مبنی بر توقف بازنگری در قوانین قضایی اسرائیل منتشر شد.

رویترز تاکید کرد با این که مقام ریاست جمهوری در اسرائیل تشریفاتی است، اما هشدار هرتزوگ زنگ خطری برای شکاف‌های ایجادشده در جامعه اسرائیل است.

شامگاه گذشته، پس از آنکه نتانیاهو وزیر دفاع اسرائیل را از مقام خود برکنار کرد، بار دیگر موجی از اعتراضات به راه افتاد. همچنین آمریکا نسبت به بحران به وجود آمده در اسرائیل ابراز نگرانی کرد.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل خواستار توقف یک ماهه در روند قانونگذاری برای اصلاحات قضایی در این کشور شد و گفت که تداوم اختلافات بر سر این اصلاحات، «یک تهدید واقعی برای امنیت اسرائیل» ایجاد می‌کند :

گالانت روز شنبه در یک سخنرانی که از تلویزیون اسرائیل پخش شد، گفت: «تعمیق اختلافات در حال نفوذ به ارتش و سازمان‌های امنیتی است. این یک خطر آشکار، فوری و واقعی برای امنیت اسرائیل است. من این را تسهیل نمی‌کنم.»

اگرچه برخی در ائتلاف راست‌گرای حاکم در اسرائیل، تردیدهایی را درباره تغییرات قضایی جنجالی ابراز کرده‌اند، اما اعتراض وزیر دفاع اسرائیل اولین اعتراض آشکار و عمومی از سوی یکی از اعضای ارشد کابینه به شمار می‌رفت.

اما یکی از وزرای راست افراطی اسرائیل، با تاکید بر تنش‌ها در کابینه نتانیاهو، از نخست‌وزیر خواست تا گالانت را که به گفته او زیر فشار مخالفان تسلیم شده، برکنار کند.

نتانیاهو پیش از سفرش به لندن گفت که دولتش در شتاب روند قانون‌گذاری وقفه‌ای ایجاد نخواهد کرد و خواهد کوشید یکی از مهم‌ترین اصل‌های طرح یعنی لایحه‌ای را که انتصابات کلیدی مقامات دیوان عالی را مستقیم در اختیار ائتلاف می‌گذارد، تصویب کند.

اما گالی بهاراو ماریا، مشاور حقوقی دولت اسرائیل، در نامه‌ای به نتانیاهو که روز جمعه چهارم فروردین از سوی وزارت دادگستری این کشور منتشر شد، نوشت: «اظهارات دیروز شما و هر گونه مداخله از سوی شما در روند [تصویب اصلاحات قضایی] غیرقانونی است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.