بریتانیا: روسیه استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را افزایش داده است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

در حالی که همچنان جمهوری اسلامی مدعی نقش نداشتن در جنگ اوکراین است، بریتانیا اعلام کرد که روسیه استفاده از پهپادهای ساخت ایران را در تهاجم خود علیه اوکراین افزایش داده است.

وزارت دفاع بریتانیا روز یکشنبه ششم فروردین در تازه‌ترین ارزیابی اطلاعاتی خود درباره جنگ اوکراین از استفاده گسترده از پهپادهای ساخت ایران توسط روسیه در چند روز اخیر خبر داد.

بر اساس گزارش این وزارتخانه، روسیه از ابتدای ماه جاری میلادی (مارس) دست‌کم ۷۱ مرتبه با پهپادهای شاهد ساخت ایران علیه اهداف گوناگون در سراسر اوکراین حمله کرده است.

وزارت دفاع بریتانیادر گزارش خود اضافه کرده که روسیه پس از یک وقفه کوتاه در دریافت پهپاد از طرف ایران در ماه گذشته، اکنون به طور مرتب محموله‌های کوچکی از پهپادهای شاهد ساخت ایران را دریافت می‌کند.

پیشتر، اوکراین در اولین روزهای سال ۱۴۰۲ از حملات پهپادهای روسیه به وسیله پهپادهای ساخت ایران خبر داده بود.

بر اساس گزارش وزارت دفاع بریتانیا، روسیه از دو طرف، یکی منطقه کراسنودار روسیه و در شرق اوکراین و دیگری از منطقه بریانسک روسیه در شمال شرقی اوکراین به این کشور حمله می‌کند.

وزارت دفاع بریتانیا تاکید کرد که این حملات پهپادی به مسکو انعطاف‌پذیری بیشتری برای هدف قرار دادن بخش وسیعی از اوکراین را می‌دهد و زمان پرواز به سمت اهداف در شمال اوکراین را کاهش می‌دهد.

همچنین بر اساس ارزیابی این وزارتخانه، این حملات تلاشی بیشتر برای گسترش دفاع هوایی اوکراین است.

این گزارش وزارت دفاع بریتانیا چند روز پس از سخنرانی علی خامنه‌ای در مشهد است که مدعی شد جمهوری اسلامی حضور در جنگ اوکراین را قاطعانه رد می‌کند.

خامنه‌ای گفت:‌ «به دروغ گفتند ایران در جنگ اوکراین مشارکت دارد، ابدا چنین نیست.»

این در حالی است که در یک سال گذشته، گزارش‌های فراوانی از ارائه پهپادهای ایران برای جنگ روسیه در اوکراین منتشر شده است.

همچنین کشورهای غربی در قالب بسته‌های مختلف و متعدد، بارها جمهوری اسلامی را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه برای بکارگیری در جنگ اوکراین تحریم کرده‌اند.

در اولین روز حمله روسیه به اوکراین نیز ابراهیم رئیسی در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین عملا از این حمله حمایت کرد و گفت: «گسترش ناتو تهدیدی جدی علیه ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف است.»

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان و تعدادی از نمایندگان مجلس ضمن حمایت از حمله روسیه و همچنین تلاش این کشور برای تغییر دولت اوکراین، شرایط امروز این کشور را ناشی از اعتماد به آمریکا دانسته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴
۲۴
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.