شاهزاده رضا پهلوی: امیدواریم این آخرین نوروز در تبعید باشد، تا در وطن آزادی را جشن بگیریم

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

شاهزاده رضا پهلوی در سخنرانی خود در جمع ایرانیان، کنشگران و مقامات سیاسی کشورهای مختلف در تورنتوی کانادا با بغض ابراز امیدواری کرد امسال آخرین نوروز در تبعید برای ایرانیان خارج کشور باشد. او تاکید کرد راه رسیدن به آزادی در ایران از مسیر اتحاد و تکثرگرایی می‌گذرد.

شاهزاده رضا پهلوی در این سخنرانی در میان تشویق حاضران با بعض گفت: «امیدواریم این آخرین نوروز در تبعید باشد و ما ایرانیان بتوانیم در کشور خودمان آزادی را جشن بگیریم.»

او گفت: «قلب ما با زندانیان سیاسی و جوانان کردستان، بلوچستان و سایر نقاط کشور است که برای آزادی ایران می‌جنگند. بگذارید به رنگین‌کمان کیان پیرفلک و به آرزوهای توماج صالحی برسیم. نگذاریم خون نیکاها به هدر برود. هم‌صدایی و اتحاد به مردم ایران برای ادامه مبارزه امید می‌دهد.»

شاهزاده رضا پهلوی خاطرنشان کرد: «ما در طول تاریخ بهای زیادی پرداخته‌ایم و اکنون زمان آن رسیده است که بهره آن را بگیریم. این بر عهده ما است که در یک کشور ۸۵ میلیون نفری بتوانیم زیر یک سقف با اندیشه‌های مختلف، همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشیم.»

او خاطرنشان کرد: «از آنچه که صندوق رای تعیین خواهد کرد، نترسیم. روش وزن‌کشی سیاسی تنها صندوق رای است، نه چیز دیگر. قانون کشور باید حق اقلیت را در برابر اکثریت تضمین کند.»

او افزود: اگر در کشوری یک ایدوئولوژی بخواهد بر ایدوئولوژی‌های دیگر برتری داشته باشد، در آن کشور آزادی رخ نخواهد داد.

شاهزاده رضا پهلوی گفت: «به قول احمد کسروی به آخوندها حساب خود را پس داده‌ایم، اما ارزش آزادی اندیشه و جدایی دین از حکومت را درک کرده‌ایم.»

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به فرصت تاریخی مردم ایران برای همراه کردن جامعه جهانی با خیزش انقلابی خود، از ایرانیان خارج کشور خواست از صدای خود برای همراه کردن سیاسمتداران کشورهایشان با مردم ایران استفاده کنند.

او افزود: «مردم ما سال‌هاست از اینکه جهانیان صدای آنها را نشنیده‌اند خسته شده‌اند، اما جهانیان اکنون می‌خواهند صدای آنها را بشنوند، زیرا فهمیده‌اند که وضعیت کنونی دیگر برای آنها هم سودمند نیست.»

شاهزاده پهلوی خاطرنشان کرد: «مردم ایران فراموش نخواهند کرد که در مسیر مبارزه برای آزادی، چه کشورهایی در کنار آنها بودند و چه کشورهایی با آنها همراه نبودند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها