پس از حمله هوایی آمریکا، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به پایگاه نیروهای ائتلاف حمله کردند

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۰۴

خبرگزاری رویترز و الجزیره به نقل از منابع امنیتی و محلی سوریه گزارش دادند در پی حمله هوایی آمریکا در سوریه با هشت کشته احتمالی، نیروهای شبه‌نظامی مورد حمايت جمهوری اسلامی، پايگاه وابسته به نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا را در میدان العمر در شرق دیرالزور بمباران کردند.

کمی پیش از آن، سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که در حملات هوایی اخیر آمریکا در سوریه که مناطقی در دیرالزور و المیادین را هدف گرفت، هشت شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی کشته شدند.

این سازمان غیردولتی که مقر آن در بریتانیاست و به شبکه‌ای از منابع اطلاعاتی در سوریه دسترسی دارد، جزییات جدیدی از حملات هوایی ساعات اولیه روز جمعه چهارم فروردین جنگنده‌های آمریکایی و هواپیماهای ناشناس به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران در دیرالزور و حومه شهر المیادین ارائه کرد.

بر اساس این گزارش، این حملات هوایی مواضع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یک انبار مهمات در مرکز غلات و مرکز توسعه روستایی را هدف گرفت.

همچنین در این حملات هوایی، هشت شبه نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی کشته شدند که شش نفر از آنان در انبار مهمات کشته شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه نوشت انتظار می‌رود تعداد کشته‌شدگان افزایش یابد، زیرا علاوه بر این آمار، تعدادی نیز در این حملات زخمی شدند که حال برخی از آن‌ها وخیم است.

همچنین این حملات خسارات مادی سنگینی به همراه داشته است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اضافه کرد که پس از این حملات، شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در شهرهای المیادین، البوکمال و دیرالزور نیروهای خود را جمع‌آوری کردند و در آماده‌باش برای حملات جدید قرار گرفتند.

از سوی دیگر شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران مستقر در پایگاهی در نزدیکی المیادین، صبح جمعه چندین موشک شلیک کردند و مواضع میدان نفتی العمر را که میزبان بزرگ‌ترین پایگاه ائتلاف بین‌المللی در سوریه است، هدف قرار دادند.

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که صبح جمعه هواپیماهای جنگنده در حال پرواز بر فراز منطقه بوده‌اند.

پیشتر پنتاگون اعلام کرد در پی حمله پهپادی مرگ‌بار به تاسیسات ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در حسکه، نیروهای آمریکا به دستور جو بایدن علیه تاسیسات مورد استفاده گروه‌های وابسته به سپاه پاسداران در شرق سوریه حمله هوایی انجام دادند.

طبق اعلام پنتاگون، در پی حمله یک پهپاد به یکی از تاسیسات ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در حسکه، یک پیمانکار آمریکایی کشته و یک پیمانکار و پنج سرباز آمریکایی دیگر زخمی شدند.

طبق ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا، منشأ این پهپاد از ایران بوده است. دو سرباز زخمی در محل درمان شدند و چهار زخمی دیگر به بیمارستان منتقل شدند.

نیویورک تایمز به نقل از یک مقام ارشد نظامی آمریکا گزارش داد در حمله آمریکا به مواضع نیروهای وابسته به سپاه در شرق سوریه، یک انبار مهمات، یک ساختمان نظارت و کنترل و یک سایت جمع‌آوری اطلاعات هدف قرار گرفتند.

طبق این گزارش، این حمله‌ها احتمالا به تنش بین ایران و آمریکا منجر شود.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در بیانیه‌ای حمله هوایی به مواضع گروه‌های وابسته به سپاه را در پاسخ به حمله بامداد جمعه و سایر حمله‌های اخیر این گروه‌ها به ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در این منطقه خواند.

پیش‌تر در روز پنج‌شنبه، العربیه نوشت مایکل کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، اعلام کرده که نیروهای کشورش از ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی ۷۸ بار هدف حملات نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند.

او افزود که ایران عنصر اصلی بی‌ثبات‌کننده در منطقه باقی مانده است.

کوریلا گفت: «فعالیت‌های بدخواهانه ایران در منطقه از جمله ارسال محموله‌های تسلیحاتی و حملات نیروهای نیابتی علیه پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در حال افزایش است و آمریکا برای دفاع بهتر برابر آن‌ها، موضع دفاعی خود را در پایگاه‌های خاورمیانه تحکیم می‌کند.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
پرسش - فصل سوم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید