قیمت نجومی اجاره اقامتگاه در ایام نوروز و پیش‌بینی افزایش قیمت مسکن تا خرداد امسال

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۳

رسانه‌های داخلی در حالی از «قیمت‌های نجومی برای اجاره یک شب خانه یا ویلا» در نوروز خبر می‌دهند که به گفته کارشناسان، روند افزایشی قیمت‌ها در بازار مسکن ادامه داشته و پیش‌بینی می‌شود تا خرداد ۱۴۰۲، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران از «متری ۶۲ میلیون تومان» هم عبور کند.

خبرآنلاین بر اساس آگهی‌های اجاره خانه و ویلا در نوروز گزارش داده در بسیاری از مناطق تفریحی، مسافران برای یک شب اقامت در این اماکن باید از ۴۰ تا ۹۰ میلیون تومان پرداخت کنند؛ هر چند که بسیاری از مسافران توانایی اجاره این اقامتگاه‌های گران قیمت را ندارند اما این مبالغ نشان می‌دهند متوسط قیمت در سایر مراکز اقامتی هم افزایشی چشم‌گیر داشته است.

افزایش قیمت در اجاره اقامتگاه‌هایی که پیش از این «ارزان» محسوب می‌شدند هم باعث شده بسیاری از گردشگران نوروزی به‌جای هتل، مسافرخانه و ویلا، سراغ چادرهای مسافرتی بروند.

این در حالی است که با پیش‌بینی هوای سرد و بارش باران در بسیاری از نقاط کشور، فیروز قاسم‌زاده، سخنگوی صنعت آب به تازگی نسبت به بروز سیل و طغیان رودخانه‌ها در دو هفته اول فروردین هشدار داد.

پیش از آن هم جعفر میعادفر، رییس اورژانس کشور، درباره افزایش سفر‌های چادری به جای اسکان در هتل‌ها به دلیل تورم هشدار داده و گفته بود این اتفاق می‌تواند موجب افزایش «مسمومیت‌ها» شود.

افزایش نجومی قیمت اقامتگاه‌ها تنها در اجاره‌های کوتاه مدت نوروزی خلاصه نشده و کارشناسان اقتصادی می‌گویند روند قیمت در بازار مسکن همچنان افزایشی است و پیش‌بینی می‌شود تا خرداد ۱۴۰۲ متوسط قیمت مسکن در شهر تهران از «متری ۶۲ میلیون تومان» عبور کند.

تجارت‌نیوز در گزارشی با اشاره به این که مرکز آمار و بانک مرکزی از انتشار گزارش‌ تحولات قیمت مسکن شهر تهران طی دو ماه پایانی سال طفره رفتند، نوشت رشد بی‌سابقه‌ای که قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ تجربه کرد، در سال جاری هم ادامه پیدا می‌کند.

بر اساس گزارش‌ مرکز آمار، قیمت هر متر خانه در شهر تهران سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران و در فروردین‌ ماه بر اساس گزارش مرکز آمار ۳۶ میلیون و ۵۴۲ هزار تومان بود اما این مبلغ در آخرین گزارش مرکز آمار تا دی ماه، رقمی حدود ۵۵ میلیون تومان را نشان می‌داد.

رسانه‌های اقتصادی بر اساس برآوردهای خود می‌گویند در بهمن ماه متوسط قیمت مسکن در پایتخت رشدی بیشتر از پنج میلیون تومان را تجربه کرده و وارد کانال ۵۸ میلیون تومانی شده است؛ یعنی هر شهروند ساکن تهران، برای خرید یک واحد مسکونی ۶۰ متری و کوچک باید چیزی حدود سه میلیارد و ۴۸۰ هزار تومان پرداخت کند.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش‌ها تورم مصالح ساختمانی و افزایش قیمت زمین سود سازندگان را هم به حداقل رسانده و انبوه‌سازان دیگر تمایلی به ساخت مسکن ندارند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
مجموعه مستندهای چین
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید