جراحی چشم الهه توکلیان، معترضی که گلوله از چشم به سوی سرش حرکت کرده؛ «سکوت، خیانت است!»

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۳

الهه توکلیان، شهروند معترضی که چشم او هدف شلیک گلوله نیروهای حکومتی قرار گرفته، امروز در شهر میلان ایتالیا تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. این زن جوان در ویدیویی که پیش از جراحی از خود منتشر کرده، می‌گوید زنده است تا از ظلمی بگوید که بر او رفته.

توکلیان در این ویدیو می‌گوید: «امروز قرار است این مهمان ناخوانده را از چشمم دربیاورند؛ مهمانی که خیلی خشن بود، مهمانی که خیلی ظالم بود و ظلم را با خودش آورد. [اما] من زنده هستم تا این اتفاقات را به تصویر بکشم و این خیانت را نشان دهم.»

مهمان ناخوانده‌ مورد اشاره توکلیان، به گفته پزشکان و برخلاف سایر معترضانی که از ناحیه چشم مجروح شده‌اند، از جنس ساچمه‌ نیست بلکه تیر بزرگ‌تری وارد چشم و سر او شده‌ است.

او درباره جراحی خود به نقل از پزشکان می‌گوید که تیر با حرکت از چشم به سمت سر رفته و عفونت کرده است.

توکلیان در ادامه کسانی را که در برابر ظلم و درد جوانان معترض ایران سکوت می‌کنند، «خائن» می‌نامد.

بهمن ماه سال گذشته، سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی نوشت با توجه به کثرت گزارش‌های مرتبط با شلیک هدفمند ماموران جمهوری اسلامی به سر و صورت معترضان که منجر به نابینا شدن تعداد بسیاری از شهروندان شده است، ارزیابی می‌کند این اقدام نهادهای امنیتی در سرکوب اعتراضات مردم «امری سیستماتیک» بوده است.

سازمان حقوق بشر ایران در انتهای این گزارش مشخصات ۲۲ نفر از معترضان را منتشر کرد که بر اثر شلیک نیروهای امنیتی بینایی یک یا هر دو چشم خود را از دست داده‌ند.

پیش از آن هم ۱۴۰ چشم‌پزشک با امضای بیانیه‌ای از مراجعه شمار قابل توجهی از معترضان به مراکز درمانی خبر داده بودند که از زمان آغاز خیزش انقلابی، چشمانشان هدف اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای و پینت‌بال قرار گرفته و تعداد زیادی از آن‌ها بینایی یک یا دو چشم خود را بر اثر این شلیک‌ها از دست داده‌اند.

همان زمان روزنامه نیویورک‌تایمز نیز گزارشی از شلیک هدفمند ماموران حکومتی به چشم و صورت معترضان نوشت و خبر داد چشم دست‌کم ۵۸۰ نفر از آنان تا زمان تنظیم گزارش یعنی دوم آذر ماه، آسیب دیده است.

گاردین نیز در گزارشی تحقیقی نوشت که نیروهای جمهوری‌ اسلامی عمدا به صورت، سینه و اندام تناسلی زنان در اعتراضات شلیک می‌کنند تا به گمان خود «زیبایی» آن‌ها را از بین ببرند.

بر اساس این گزارش، رایج‌ترین جراحتی که زنان، مردان و کودکان به صورت یکسان با آن مواجه بودند، جراحت چشم با ساچمه بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها