سفر نخست‌وزیر اسرائیل به بریتانیا؛ تداوم مذاکرات نتانیاهو با رهبران اروپا درباره ایران

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۳

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، عصر پنج‌شنبه سوم فروردین برای دیداری رسمی به لندن می‌رود. او قرار است با ریشی سوناک، همتای بریتانیایی خود از جمله درباره مسایل مرتبط با ایران گفت‌وگو کند.

بر اساس بیانیه دفتر نخست‌وزیری اسرائیل، نتانیاهو در این دیدار بر لزوم تشکیل جبهه‌ای واحد علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی تاکید خواهد کرد.

طرفین همچنین درباره گسترش روابط امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل و بریتانیا و مسایل بین‌المللی همچون جنگ اوکراین صحبت خواهند کرد.

نتانیاهو قرار است با وزیر امنیت داخلی بریتانیا نیز دیدار کرده و درباره تروریسم بین‌المللی صحبت کند.

در همین حال وب‌سایت خبری اکسیوس به نقل از مقام‌های اسرائیلی نوشت این کشور به آمریکا و چند کشور اروپایی درباره امکان حمله نظامی به ایران به دلیل غنی‌سازی اورانیوم بالای ۶۰ درصد هشدار داده و در سفر اخیر وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل هم نتانیاهو از او خواسته تا تحویل هواپیماهای سوخت‌رسان کی‌سی-۴۶ را تسریع کند.

پیش از این یک مقام ارشد اسرائیلی به ایران‌اینترنشنال گفت سفرهای اخیر نتانیاهو به برخی کشورهای اروپایی و دیدارهایش با رهبران این کشورها «هم پیامی برای اروپا و هم پیامی مستقیم برای حکومت ایران» است و جمهوری اسلامی این پیام را «دریافت» کرده است.

این مقام ارشد اسرائیلی که نتانیاهو را در سفر به آلمان همراهی کرده بود، به ایران‌اینترنشنال گفت که نخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگو با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، این واقعیت را برای او روشن ساخت که اسرائیل برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای هیچ محدودیتی ندارد.

به گفته این مقام مسوول که نخواست نامش فاش شود، اسرائیل در برابر تهدید هسته‌ای ایران «آن‌چه را که باید، حتی به تنهایی» انجام خواهد داد.

او در ادامه گفت که نتانیاهو از شولتس خواست با قدرت و جدیت بیشتری با ایران مقابله کند.

این مقام فاش کرد که به خاطر عملیات موساد در داخل ایران، تهران برای هفت سال از پیشرفت برنامه نظامی هسته‌ای خود عقب رانده شد اما هم‌اکنون حکومت ایران خط‌های قرمز پررنگی را رد کرده است.

اما سفر نتانیاهو به لندن در حالی انجام می‌شود که اعتراضات در اسرائیل علیه دولت او و تغییراتی که این دولت قصد دارد در سیستم قضایی کشور ایجاد کند، همچنان ادامه دارد.

معترضان امروز را روز «فلج‌سازی ملی» نامیده‌اند و قصد دارند با تظاهرات و اعتصابات گسترده و همچنین مسدود کردن مسیرهای اصلی عبور و مرور، کشور را فلج کنند.

همچنین شهروندان اسرائیلی ساکن بریتانیا و یهودیان این کشور اعلام کرده‌اند قصد دارند در زمان حضور نتانیاهو در لندن، به هر کجا که او برود، علیه او تظاهرات کنند.

در همین حال رسانه‌های اسرائیلی خبر دادند رییس ستاد کل ارتش اسرائیل به نتانیاهو هشدار داده در صورت ادامه روند قانون‌گذاری در زمینه تغییرات در سیستم قضایی و ادامه سر باز زدن سربازان ذخیره از حضور در پست‌های خود در اعتراض به این قانون، بحران در نیروهای مسلح اسرائیل تشدید خواهد شد.

این همه در حالی است که کنست، پارلمان اسرائیل، بامداد امروز طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن قدرت دادگاه عالی برای بر‌کنار کردن نخست‌وزیر به دلیل عدم صلاحیت به شدت کاهش می‌یابد.

این قانون به‌صورت مشخص می‌تواند قدرت این نهاد قضایی را در زمینه برکنار کردن نتانیاهو در صورت ادامه روند دادگاه او، تضعیف کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
یورو ۲۰۲۴

شنیداری

پادکست‌ها