اکسیوس: اسرائیل هشدار داده که غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد ایران ممکن است موجب حمله اسرائیل شود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۳

یک مقام ارشد اسرائیلی به آکسیوس گفت که اسرائیل به دولت بایدن و چندین کشور اروپایی گفته است در صورت غنی‌سازی اورانیوم بالای ۶۰ درصد توسط جمهوری اسلامی، ایران وارد حوزه خطرناکی می‌شود که می‌تواند موجب حمله نظامی اسرائیل شود.

این مقام اسرائیلی گفت اسرائیل مقادیر اندک اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۸۴ درصد توسط ایران را معنی‌دار نمی‌داند، زیرا تهران هیچ یک از مواد را در آن سطح جمع‌آوری نکرده است.

دو مقام اسرائیلی هم گفتند که نتانیاهو و وزیر دفاع دولتش از لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در جریان سفر اخیرش به اسرائیل خواسته‌اند تا تحویل چهار هواپیمای سوخت‌رسان کی‌سی-۴۶ را که سال گذشته از آمریکا خریداری کرده بود، تسریع کند.

در همین حال، محمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاون سابق وزیر خارجه، در مصاحبه با روزنامه شرق گفت که در دولت بنیامین نتانیاهو، خطر حمله اسرائيل به تاسیسات هسته‌ای ایران افزایش یافته اما این کشور هنوز نتوانسته موافقت آمریکا را برای این حمله جلب کند.

در اوایل اسفند ماه ۱۴۰۱، کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، با مقام‌های ارشد امنیتی اسرائیل پنج نشست محرمانه درباره ایران برگزار کرده و در این نشست‌ها تصمیم‌گیری شده که سطح آمادگی نظامی اسرائیل برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران به طرز چشمگیری افزایش یابد.

طبق این گزارش، نتانیاهو در پیام‌هایی به وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی آمریکا و رییس‌جمهوری فرانسه تاکید کرده است در صورتی که جهان علیه ایران اقدام نکند، اسرائیل ناچار به اقدام خواهد شد و در این مورد هیچ تردیدی ندارد.

از سوی دیگر، الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، به آی-۲۴ نیوز گفت: آمریکا و اروپا پیش از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر، مکانیسم ماشه و بازگرداندن خودکار تحریم‌های جمهوری اسلامی را اجرا خواهند کرد. او افزود: آمریکا و اروپا دیگر نمی‌توانند از اقدام علیه برنامه هسته‌ای ایران خودداری کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
کاوش

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید