انهدام انبار تسلیحات شبه‌نظامیان جمهوری اسلامی در حمله موشکی منتسب به اسرائیل در حلب

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۲

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه از انهدام انبار تسلیحاتی شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی در نزدیکی فرودگاه حلب بر اثر حمله موشکی جنگنده‌های اسرائیلی خبر داد.

این سازمان گزارش داد اسرائیل بامداد چهارشنبه دوم فروردین حملات خود را به مواضعی در سوریه را از سر گرفت و در تازه‌ترین حمله خود یک انبار تسلیحاتی را به طور کامل منهدم کرد.

بر اساس گزارش این سازمان، فرودگاه حلب نیز که دومین فرودگاه بزرگ سوریه به شمار می‌رود، موقتا از فعالیت عادی خود خارج شد و صدای انفجار در مناطق مختلف حلب شنیده شد.

همزمان خبرگزاری رسمی سوریه نیز به نقل از وزارت دفاع این کشور از حمله موشکی اسرائیل به فرودگاه حلب خبر داد و نوشت این حمله خساراتی در فرودگاه بین‌المللی حلب بر جای گذاشته است.

دولت و رسانه‌های سوری گزارشی از میزان خسارات و تلفات احتمالی منتشر نکرده‌اند.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع سوریه، چندین موشک از فراز دریای مدیترانه در غرب بندر لاذقیه به سوی حلب شلیک شده‌اند.

سلیمان خلیل، یکی از مقام‌های وزارت حمل و نقل سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت که این حمله «به باندهای فرودگاه آسیب وارد کرد و برخی از آن‌ها خارج از سرویس هستند.»

بر اساس برخی گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی، در حمله دیشب مناطقی نیز در لاذقیه و دمشق هدف قرار گرفته‌اند ولی این گزارش‌ها از سوی دولت سوریه تایید نشده‌اند.

این سومین حمله منتسب به اسرائیل در شش ماه گذشته و دومین حمله در ماه جاری میلادی به فرودگاه حلب است.

حمله پیشین منتسب به اسرائیل در حلب در حدود دو هفته پیش، در ساعت ۲:۰۷ دقیقه سه‌شنبه ۱۶ اسفند انجام شد و برای مدتی فرودگاه بین‌المللی این شهر را از کار انداخت.

هنوز هیچ واکنشی از سوی مقام‌های اسرائیلی درباره حمله اخیر نشان داده نشده و مشخص نیست این حمله خسارات جانی نیز در پی داشته یا نه.

از زمان زلزله اخیر ترکیه و سوریه که حدود شش هزار کشته در سوریه بر جای گذاشت، تعداد زیادی از هواپیماهای حامل کمک‌های بشردوستانه در فرودگاه حلب به زمین نشستند.

پیشتر یک منبع نظامی اسرائیل به جمهوری اسلامی هشدار داده بود اگر تجهیزات و تسلیحات نظامی را زیر پوشش کمک‌های بشردوستانه به مردم زلزله‌زده سوریه به این کشور منتقل کند، بدون تردید پاسخ نظامی قاطعی از سوی اسرائیل دریافت خواهد کرد.

این منبع نظامی اسرائیلی که نامش فاش نشده روز پنج‌شنبه ۲۰ بهمن به روزنامه سعودی ایلاف گفت که اسرائیل در بحبوحه تلاش‌های امداد و نجات در سوریه، در حمله به هر محموله تسلیحاتی‌ای که ایران به سوریه بفرستد، تردید نخواهد کرد.

این مقام که هویتش فاش نشده همچنین گفت: «داده‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد ایران قصد دارد از شرایط دشوار سوریه برای ارسال سلاح و تجهیزات به دمشق و حزب‌الله لبنان استفاده کند.»

فرودگاه حلب در ماه سپتامبر نیز هدف قرار گرفت و پس از آن به مدت سه روز بسته بود.

در سال‌های اخیر اسرائیل صدها حمله هوایی در سوریه انجام داده و مواضع رژیم دمشق و همچنین نیروهای ایرانی و حزب‌الله لبنان در خاک اسرائیل را هدف قرار داده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
جهان‌نما
نبرد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید