وزیر امور خارجه استرالیا: به امیرعبداللهیان گفتم استرالیا در کنار مردم ایران ایستاده است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۲

سناتور پنى وانگ، وزير امور خارجه استراليا، از گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی خبر داد و اعلام کرد به او گفته که «استرالیا در کنار مردم ایران ایستاده است».

خانم وانگ روز چهارشنبه در حساب توییتری خود نوشت: «ماه‌ها پیش درخواست کردم كه با وزیر امور خارجه جمهورى اسلامى تماس بگیرم. امروز صحبت كرديم.»

او افزود: «من مستقیما محکوم بودن سرکوب وحشیانه اعتراضات، اعدام معترضان و سرکوب زنان و اقلیت‌ها را به دست جمهورى اسلامى بیان کردم. استرالیا در کنار مردم ایران ایستاده است.»

او همچنین گفت که در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نگرانی‌های دولت استرالیا را از دخالت خارجى در این کشور ابراز کرده است.

جمهوری اسلامی متهم است از جمله از طریق حملات سایبری به زیرساخت‌های دیگر کشورها در تلاش برای آسیب رساندن به کشورهای خارجی و مداخله در امور داخلی آن‌هاست.

چندی پیش طبق گزارشی که در پارلمان استرالیا ارائه شد، عوامل وابسته به سپاه سازمان‌هایی در استرالیا را هدف حملات سایبری قرار داده‌اند تا از اطلاعات آن‌ها برای اخاذی استفاده کنند.

طبق این گزارش، حملات مشابهی نیز علیه سازمان‌های فعال در بخش‌های زیرساختی آمریکا، کانادا و بریتانیا در جریان است.

وزیر امور خارجه استرالیا اما نوشت: «ما تجسس یا آزار و اذیت ایرانی-استرالیایی‌ها را تحمل نخواهیم کرد و از هر راهبردی که در اختیار داریم -از جمله گفت‌وگو- در راستای حمایت از حقوق بشر، مطابق با ارزش‌ها و منافع خود استفاده می‌کنیم.»

گفت‌وگوی تلفنی وانگ و امیرعبداللهیان چند روز پس از اعمال تحریم‌های جدید استرالیا علیه جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر در ایران و ارسال پهپاد از ایران به روسیه برای به کارگیری در جنگ اوکراین انجام شده است.

در بسته جدید تحریمی دولت استرالیا تحریم‌های هدفمندی علیه افراد و نهاد‌های جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده است.

بر اساس فهرستی كه وزارت امور خارجه استراليا براى ايران‌اينترنشنال ارسال كرده، نام معاون عملیات، معاون سیاسی و فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران و همچنين معاون عمليات نيروى انتظامى در میان افراد تحریم‌شده به چشم می‌خورد.

سپاه محمد رسول‌الله تهران، قرارگاه سپاه ثارالله تهران و سپاه سيدالشهدا هم در فهرست تحريمى جديد دولت استراليا قرار گرفته‌اند.

پیشتر سایمون بیرمنگام، رهبر اپوزیسیون سنای استرالیا، در پیامی ویدیویی به ایران‌اینترنشنال گفت: «نوروز امسال به دلیل سرکوب مردم ایران در تیرگی فرو رفته است. ما به زنان و وضعیت آزادی و حقوق بشر در ایران فکر می‌کنیم.»

قبل از آن نیز نماینده استرالیا در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: «از جمهوری اسلامی می‌خواهیم با مکانیسم‌های حقیقت‌یاب بین‌المللی همکاری داشته باشد.»

مهرین فاروغی، عضو سنای استرالیا نیز درباره مسموم‌سازی دختران دانش‌آموز در ایران به ایران‌اینترنشنال گفت: «اگر مقامات ایران عمدا به مسموم‌سازی دانش‌آموزان دختر اقدام کرده باشند، عمیقا نفرت‌انگیز است. باید فورا درباره این مساله تحقیقات مستقل و شفاف انجام شود.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید