خامنه‌ای خیزش انقلابی را «اغتشاش» خواند: مشکلات ما مربوط به قبل از انقلاب و دهه ۶۰ است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۱

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بار دیگر خیزش انقلابی ماه‌های اخیر علیه حکومت را «اغتشاشات» خواند و آن را به «نقشه‌های پیچیده دشمن» نسبت داد. او همچنین مدعی شد که مشکلات اقتصادی امروز در ایران مربوط به پیش از انقلاب سال ۵۷ و دهه ۶۰ است.

خامنه‌ای روز سه‌شنبه اول فروردین در سخنرانی خود به مناسبت نوروز در مشهد مدعی شد که جمهوری اسلامی «در مقابل کودتا، تحریم، جنگ رسانه‌ای و توطئه‌های امنیتی ایستادگی کرد.»

او با اشاره به اعتراضات سراسری شش ماه گذشته در ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی آغاز شد، گفت: «جنگ رسانه‌ای و ایران‌هراسی که علیه ملت ایران به راه انداختند بی‌سابقه است. در این اغتشاشات اخیر، همه وارد صحنه شدند. رییس‌جمهوری کشوری مانند آمریکا وارد صحنه شد.»

رهبر جمهوری اسلامی افزود که «جمهوری اسلامی نشان داد قوی است و ضعیف نیست».

این ادعا در حالی است که جمهوری اسلامی برای سرکوب خیزش سراسری که همچنان ادامه دارد، بیش از ۵۰۰ معترض را در خیابان‌ها کشته و چهار معترض بازداشت‌شده را اعدام کرده است.

در حالی که وضعیت اقتصادی مردم در دوران اخیر و تحت حکمرانی جمهوری اسلامی به شدت بحرانی شده، خامنه‌ای با اعتراف به ناکارآمدی حکومت در حل مشکلات اقتصادی، مدعی شد: «بعضی از مشکلات اساسی و زیرساختی اقتصاد ما مربوط به قبل از انقلاب و برخی مربوط به بعد از انقلاب است.»

او درباره بعد از انقلاب، بدون ذکر نام میرحسین موسوی دولت او را متهم کرد و گفت: «مهم‌ترین مشکلات اقتصاد ما تصدی‌گری افراطی دولت است که در دهه ۶۰ ایجاد شد و ضربه بزرگی را به اقتصاد کشور زد.»

خامنه‌ای بار دیگر از فروش اموال ملی و دولتی به بهانه مولدسازی دفاع کرد و گفت: «مسوولان محترم دولتی و نمایندگان مردم در مجلس باید مردم را به ایفای نقش مولد در اقتصاد ترغیب کنند. برای بخش خصوصی اعتمادآفرینی کنند که در تولید سرمایه‌گذاری کند.»

او همچنین گفت: «بعضی کشورها که تحریم شدند دلار را کنار گذاشتند و ارتباطشان با سوییفت که یک ساز و کار بین‌المللی غربی‌ است قطع شد، با پول‌های محلی معامله کردند و اوضاعشان بهتر شد. ما هم باید همین کار را بکنیم.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین در سخنرانی خود در مشهد گفت تهران حضور در جنگ اوکراین را قاطعانه رد می‌کند.

او افزود:‌ «به دروغ گفتند ایران در جنگ اوکراین مشارکت دارد. ابدا چنین نیست.»

این در حالی است که گزارش‌های فراوانی از ارائه پهپادهای ایران برای جنگ روسیه در اوکراین وجود دارد و به گفته دولت کی‌یف، روسیه این پهپادهای ساخت ایران را برای هدف قرار دادن زیرساخت‌ها و غیرنظامیان در اوکراین استفاده می‌کند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
امروز
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید