پایه حقوق ماهانه‌ کارگران ایران فقط ۲۷ درصد افزایش یافت؛ تاخیر در پرداخت حقوق اسفند معلمان

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۹

در حالی که مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه بهمن ماه را بیش از ۵۳ درصد اعلام کرده، پایه حقوق ماهانه‌ کارگران ایران در سال جدید فقط ۲۷ درصد افزایش یافت و به ۵ میلیون و ۳۰۸هزار تومان رسید. همزمان با وجود نزدیک شدن به پایان سال، حقوق اسفند ماه معلمان کامل پرداخت نشده است.

جلسه شورایعالی کار برای تعیین دستمزد سال آینده، که از ساعت ۱۹ روز یکشنبه تا ۱.۳۰ بامداد روز دوشنبه ۲۹ اسفند تداوم داشت، سرانجام به نتیجه رسید ولی در این جلسه حداقل دستمزد کارگران فقط ۲۷درصد افزایش یافت.

این سومین جلسه‌ شورایعالی کار برای تعیین دستمزد ۱۴۰۲ کارگران بود و به نوشته خبرگزاری ایلنا، دولت امسال در مذاکرات مزدی برای افزایش دستمزد مطابق با نرخ تورم و سبد معیشت مقاومت بسیاری کرد و در نهایت حاضر به افزایش متناسب دستمزد کارگران نشد.

علی خدایی نماینده کارگران در شورایعالی گفت: «ما میان راضی بودن و رضایت دادن باید تفکیک قائل شویم. نمایندگان کارگران در شورایعالی کار در واقع چه با امضاء و چه با حضور بدون امضای خود در این نشست، به نوعی به مصوبه مزدی صورت گرفته رضایت دادند و تایید جلسه و مصوبه از سوی آن‌ها به منزله راضی بودن گروه کارگری از نظر قلبی نیست.»

او به «وعده کنترل تورم در جلسه شورای عالیکار توسط نمایندگان دولت» اشاره کرد و گفت: «در این میان گلایه طرف کارگری این بود که باوجود تورم ناگهانی در نیمه سال ۱۴۰۱، دولت برای کارکنان خود افزایشی را در دریافتی منظور کرد. لذا این مورد نیز در مصوبه مزدی شورایعالی کار به امضای وزیر کار رسید که اگر روند تورمی مانند سال گذشته خارج از اراده و پیش‌بینی دولت قرار داشت، همان اتفاق ترمیم حقوق برای کارگران نیز رقم بخورد. به این ترتیب، وزیر کار امضا کرد که در صورت شکست وعده‌های تورمی دولت مزد ترمیم شود.»

همزمان گزارش‌ها حاکی است که با وجود نزدیک شدن به پایان سال، حقوق اسفند ماه معلمان، هنوز پرداخت نشده است.

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، بعضی از مسوولان دلیل تاخیر در واریز حقوق‌ها را کسری نقدینگی خزانه در تامین معوقات رتبه‌بندی عنوان کرده‌اند.

قرار بود حقوق اسفند ماه معلمین و کارکنان آموزش و پرورش براساس احکام جدید رتبه‌بندی و معوقات آن از اول سال جاری پرداخت شود، اما با افزایش شکایات معلمان علی نیکزاد، نایب رییس مجلس، اعلام کرد که حقوق آنان تا ساعاتی دیگر پرداخت خواهد شد.

یکی از معلمان به ایران اینترنشنال گفت: «ما الان در ساعات پایانی سال هستیم و هنوز حقوق معلمین واریز نشده است! به بهانه صدور احکام رتبه‌بندی جلوی واریز حقوق‌ها را گرفتند.»

یک معلم دیگر نیز در پیامی گفت: «تا ساعت ۱۱ صبح ۲۹ اسفند حقوق معلمان پرداخت نشده است و گویا علت این امر هم ناهماهنگی بین آموزش پرورش و سازمان برنامه و بودجه است. پس از این که رتبه‌بندی معلمان به صورت ناقص اجرا شد و مبالغی به عنوان معوقات در نظر گرفته شد، گویا بار مالی به وجود آمده باعث شد دولت در پرداخت‌ها ناتوان باشد و معلمان هم در نزدیک عید از تامین موارد مورد نیاز خود باز ماندند.»

این معلم تاکید کرد: «این نمونه‌ای از ستم‌هایی است که به معلمان این سرزمین در این چهار دهه وارد شده است.»

معوقات رتبه‌بندی معلمان پرداخت نشد

خبرگزاری مهر گزارش داد که تنها چند ساعت مانده به سال نو فرهنگیان معوقات خود از طرح رتبه‌بندی و ترمیم حقوق را دریافت نکردند.

این خبرگزاری نوشت در حالی که وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه‌ای اعلام کرده حقوق اسفند فرهنگیان علی الحساب واریز شده، اما اطلاعات رسیده به خبرگزاری مهر حاکی است که کسورات فوق‌العاده رتبه‌بندی معلمان از حقوق پرداخت شده کسر شده است.

این خبرگزاری اضافه کرد که برخی از معلمان و کارشناسان بر این باورند که معوقات رتبه‌بندی مربوط به سال ۱۴۰۱ به این ترتیب به عنوان دیون محسوب شده و بعید می‌رسد که پرداخت شود.

این در حالی است که صادق ستاری‌فرد، معاون توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، دلیل تاخیر در پرداخت حقوق اسفند معلمان را اختلاف محاسباتی با سازمان برنامه و بودجه ذکر کرد و گفت که حقوق اسفند به صورت علی‌الحساب واریز می‌شود.

در سال‌های اخیر معلمان و کارگران و بازنشستگان بارها با برگزاری تجمع‌های اعتراضی خواستار تحقق وعده‌های دولت و رسیدگی به وضعیت بد معیشتی خود شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
چشم‌انداز
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.