شی‌ جین‌ پینگ به مسکو می‌رود؛ وابستگی اقتصادی بیشتر مسکو به پکن؟

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین و شی جین‌پینگ، روسای جمهوری روسیه و چین، هفته آینده در مسکو با یکدیگر دیدار و بیانیه‌ای را که نشانه ورود روابط دو کشور به «عصر جدید» است، امضا خواهند کرد. اوکراین اما نسبت به برقراری صلح در پی این دیدار ابراز بدبینی کرد.

به گزارش رسانه‌های روسیه، یوری اوشاکوف، مشاور دیپلماتیک کرملین روز جمعه درباره سفر قریب‌الوقوع رهبر چین به مسکو اعلام کرد که شی جین پینگ و پوتین «بیانیه مشترکی را در مورد تعمیق روابط، مشارکت همه‌جانبه و روابط استراتژیک در ورود به عصر جدید امضا خواهند کرد.»

به گفته او، پوتین و جین پینگ همچنین سند دیگری در مورد همکاری اقتصادی روسیه و چین تا سال ۲۰۳۰ و حدود ۱۰ توافق‌نامه دیگر در دست بررسی را امضا خواهند کرد.

اوشاکوف افزود که دو رهبر همچنین روز دوشنبه سرمقاله‌ای را در یک روزنامه روسی و یک روزنامه چینی منتشر می‌کنند که «یک سیگنال مهم قبل از گفت‌وگوهای واقعی» خواهد بود.

مشاور دیپلماتیک کرملین تاکید کرد «درگیری در اوکراین» هم در منوی مذاکرات آن‌ها خواهد بود و «روسیه به شدت از موضع خویشتن‌داری و تعادل کامل رهبران چین در این موضوع قدردانی می‌کند».

این مقام روسی همچنین گفت که رهبران چین و روسیه در مورد همکاری در زمینه‌های «نظامی-فنی» و انرژی گفت‌وگو خواهند کرد.

سفر شی جین‌ پینگ به روسیه در حالی انجام می‌شود که این کشور از زمان آغاز جنگ در اوکراین که باعث رگبار تحریم‌های غرب علیه مسکو شده، اقتصاد خود را به طور گسترده به سمت چین سوق داده است.

بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که مسکو اکنون در معرض وابستگی بیشتر به پکن قرار دارد.

اوشاکوف اما این ارزیابی را به چالش کشید و گفت: «در روابط روسیه و چین، هیچ رهبر یا پیروی وجود ندارد؛ هر دو طرف به یک اندازه به یکدیگر اعتماد دارند.»

پکن در سال‌های اخیر در تقابل با غرب، روابط خود با مسکو را تقویت کرده و مدعی شده که در بحران اوکراین «بی‌طرف» است.

اما کمی پس از اعلام خبر سفر رییس‌جمهوری چین به مسکو، وزیر امور خارجه اوکراین با اشاره به این سفر گفت: «فکر نمی‌کنم این سفر منجر به صلح شود یا درباره ارائه سلاح به روسیه باشد.»

پیش‌تر موسسه مطالعات جنگ اعلام کرده بود توان تهاجم نیروهای نظامی واگنر، نزدیک به ولادیمیر پوتین، به شهر باخموت اوکراین رو به پایان است و میزان بالای تلفات نیروها و نابودی تجهیزات نظامی باعث شده توانایی این گروه خشن در محاصره باخموت کافی نباشد.

پربیننده‌ترین‌ها

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
مستند کوتاه - دلکش

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید