یک سال خشونت در کرانه باختری رود اردن؛ کشته شدن بیش از ۴۰ اسرائیلی و ۲۰۰ فلسطینی

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

خبرگزاری رویترز اعلام کرد طی یک سال گذشته، نیروهای اسرائیلی بیش از ۲۰۰ فلسطینی از جمله شبه‌نظامیان اسلام‌گرا و غیرنظامیان را در عملیات نظامی خود کشته‌اند. در همین مدت بیش از ۴۰ اسرائیلی و سه اوکراینی هم در حملات فلسطینی‌ها کشته شده‌اند.

این خبرگزاری اضافه کرد بر اساس آمارهایش، نیروهای اسرائیلی در این مدت هزاران فلسطینی را نیز بازداشت کرده‌اند.

بسیاری از کشته‌شدگان فلسطینی مربوط به شبه‌نظامیان اسلام‌گرای جهاد اسلامی، یک گروه اسلام‌گرای مسلح فلسطینی هستند که به ویژه در اردوگاه پناهجویان جنین استقرار دارند.

به عنوان نمونه، در آذر ماه منابع محلی گزارش دادند که سعدی، رهبر شاخه نظامی جهاد اسلامی، در عملیات اسرائیل کشته شد.

او در اردوگاه پناهندگان فلسطینی جنین بود که از آن به عنوان پایگاه گروه‌های مسلح فلسطینی استفاده می‌شود.

عملیات اسرائیل علیه گروه‌های اسلام‌گرای مسلح در کرانه باختری رود اردن تا روز پنج‌شنبه ۲۵ اسفند نیز ادامه داشت و منابع فلسطینی گزارش دادند در این روز در جریان یورش نیروهای اسرائیلی، چهار فلسطینی از جمله دست‌کم دو مرد مسلح و یک نوجوان کشته شدند.

منطقه جنین یکی از پرتنش‌ترین مناطق کرانه باختری رود اردن است که در سال گذشته صحنه حملات چندین باره و شدید اسرائیل بوده است.

همچنین الجزیره به نقل از مقام‌های فلسطینی گزارش داد با حملات روز پنج‌شنبه، اسرائیل در سال جاری میلادی تاکنون ۸۳ فلسطینی را در حملات خود به کرانه باختری کشته است.

بر پایه گزارش الجزیره، بر اثر حملات فلسطینیان به اسرائیلی‌ها در سال ۲۰۲۳ تاکنون ۱۴ نفر کشته شده‌اند.

حمله اخیر یک روز پس از آن صورت گرفت که تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد ۱۹ مارس در نشست امنیتی با اسرائیل در شرم‌الشیخ مصر در کرانه دریای سرخ شرکت خواهد کرد.

در این نشست نمایندگانی از مصر، اردن و آمریکا نیز شرکت می‌کنند اما برخی فلسطینی‌ها با شرکت نمایندگانشان در این اجلاس مخالفند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها