شیرزاد احمدی‌نژاد زیر شکنجه عوامل سپاه کشته شد؛ اعتراض گسترده در بوکان با شعارهای ضدحکومتی

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۵

در پی انتشار خبر کشته شدن شیرزاد احمدی‌نژاد زیر شکنجه ماموران امنیتی بعد از یک ماه بازداشت، جمعیت گسترده‌ای از مردم بوکان شامگاه ۲۴ اسفند در اعتراض به قتل او به خیابان‌ها آمدند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

بر اساس گزارش‌ها، شیرزاد احمدی‌نژاد، معترض ۴۱ ساله‌ای که ۲۶ بهمن به دست نیروهای اطلاعات سپاه ارومیه بازداشت شده بود، روز چهارشنبه ۲۴ اسفند در بازداشتگاه این نهاد اطلاعاتی و زیر شکنجه کشته شد.

این معترض تا پیش از قتل، در بازداشتگاه این نهاد امنیتی نگهداری می‌شد.

آژانس خبری کُردپا به نقل از یک منبع مطلع گفته که نیروهای امنیتی در تماسی تلفنی، به خانواده این شهروند اعلام کرده‌اند او بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داده است.

بر اساس این گزارش، شیرزاد احمدی‌نژاد از بیماری کلیوی رنج می‌بُرد و طی مدت بازداشت از دسترسی به خدمات درمانی محروم بود.

مسیح علی‌نژاد، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار در واکنش به قتل این معترض زیر شکنجه در توییتی نوشت: «از آغاز انقلاب مردمی ایران، حکومت به شکل گسترده‌ای از شکنجه زندانیان برای مرعوب کردن مردم استفاده کرده که با توجه به موج اعتراضات اخیر، به نظر می‌رسد تاثیری در تصمیم مردم برای ادامه اعتراضات نداشته است.»

با انتشار خبر قتل این شهروند معترض، شامگاه چهارشنبه جمع زیادی از مردم بوکان در اعتراض به کشته شدن او تظاهرات و در خیابان‌ها آتش روشن کرده و شعار «شه‌هید نامری» (شهید نمی‌میرد) سر دادند.

«مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر جاش» از دیگر شعارهایی بود که معترضان در تجمع خود سر دادند.

بر اساس گزارش‌های محلی، قرار است مراسم ختم شیرزاد احمدی‌نژاد امروز (پنج‌شنبه ۲۵ بهمن) در شهر بوکان برگزار شود اما از صبح فضایی امنیتی بر شهر حاکم و در ورودی‌ها و خروجی‌ها ایست بازرسی گذاشته شده است.

از آغاز خیزش انقلابی ایرانیان صدها شهروند در خیابان‌ها کشته و بسیاری نیز در بازداشت تحت شکنجه قرار گرفتند.

بر اساس جدیدترین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، کودکان بازداشت شده در اعتراضات که برخی از آنان ۱۲ سال سن داشتند نیز مورد شکنجه، تجاوز و سایر خشونت‌های جنسی قرار گرفته‌اند.

در این گزارش به مواردی از تجاوز و آزار جنسی کودکان بازداشت شده از جمله تجاوز با شلنگ به یک پسر، زدن شوک الکتریکی به اندام‌های تناسلی، دست زدن به اندام تناسلی و تهدید کودکان به تجاوز اشاره شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
خبر

شنیداری

پادکست‌ها