حامد اسماعیلیون: دشمنان انقلاب زن، زندگی، آزادی را نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲

حامد اسماعیلیون در سخنرانی در نشست «بهار آزادی» در شهر ماینز آلمان گفت «ما می‌خواهیم زنجیره جنایت قطع شود و عاملان و آمران جنایات به عدالت سپرده شوند و این با سقوط جمهوری اسلامی تحقق پیدا می‌کند.»

اسماعیلیون در نشست «بهار آزادی» به سرکوب معترضان در خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی پرداخت و افزود: «ما دشمنان انقلاب زن، زندگی، آزادی را نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»

او در این نشست خواستار قطع زنجیره جنایت‌های جمهوری اسلامی شد و راه روشن شدن حقیقت درباره تمام جنایت‌های جمهوری اسلامی و همچنین اجرای عدالت را تنها با سرنگونی حکومت ممکن دانست.

اسماعیلیون همین‌طور درباره منشور همبستگی و سازماندهی برای آزادی، به‌نام «مهسا»، صحبت کرد و افزود: «افرادی که منشور را امضا کردند، از افکار متفاوت هستند اما توافق بر حداقل‌ها نیاز بود و این به معنای پا گذاشتن بر روی اصول نیست.»

مجموعه همبستگی برای دموکراسی و آزادی در ایران، در روز جمعه ۱۹ اسفند با حضور شماری از چهره‌های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی از جمله شاهزاده رضا پهلوی، مسیح علینژاد، حامد اسماعیلیون، شیرین عبادی، عبدالله مهتدی و نازنین بنیادی، این منشور را منتشر کرد.

به گفته اسماعیلیون، «ما رهبر نیستیم و آلترناتیو هم نیستیم و می‌خواهیم سازمان‌ها و افراد مختلف را دور هم جمع کنیم.»

او افزود: «انقلاب در ایران رخ می‌دهد و اینکه ما انتظار داشته باشیم مقامات کشورهای غربی بر منافع اقتصادی خود تنها به خاطر مردم ایران پا بگذارند، انتظاری خلاف واقع است.» او افزود: «باید به نیروی داخل ایران متکی باشیم.»

او همچنین بر پیگیری مطالبات ایرانیان از کشورهای غربی تاکید کرد و گفت: «باید واقعیت را به سیاست‌مداران غربی تحمیل کنیم و این قدرت مردم است.»

دبیر و سخنگوی پیشین انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی به اعدام‌ها در ایران نیز واکنش نشان داد و ابراز امیدواری کرد در آینده جای ایران در میان ده‌ها کشوری باشد که حکم اعدام در آن اجرا نمی‌شود.

«چیزی که درباره ایران آینده باید درباره جنایتکاران اجرا شود، تجربه دادگاه نورنبرگ است. ما باید آمرین اصلی را محاکمه کنیم اما نباید دست کسانی که جنایت می‌کنند را باز بگذاریم و بگوییم فقط فرماندهان را محاکمه خواهیم کرد.»

روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند، انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی اعلام کرد اسماعیلیون، از سمت خود کناره‌گیری کرده است. اسماعیلیون دلیل این تصمیم را حضور فعالانه‌تر در کنار «انقلاب ایران» توصیف کرد.

اسماعیلیون در سخنرانی خود در نشست «بهار آزادی» در شهر ماینز آلمان شرحی هم از زندگی پانیذ سلطانی، پژوهشگر ایرانی موسسه مکس پلانک آلمان و از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، قرائت کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبرها
چند چند
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها