شهره بیات جایزه خود را از بانوی اول آمریکا دریافت کرد

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۱۹

شهره بیات، داور بین‌المللی شطرنج در مراسم اهدای جایزه افتخاری زنان شجاع سال که باحضور جیل بایدن بانوی اول آمریکا و بلینکین وزیر خارجه ایالات متحده در کاخ سفید برگزار شد، جایزه خود را دریافت کرد. در این مراسم جایزه افتخاری مادلین آلبرایت به «زنان و دختران معترض ایران» تعلق گرفت.

در دی ۱۳۹۸ انتشار عکس‌های بی‌حجاب شهره بیات در جریان یک مسابقه قهرمانی جهان خبرساز شد. شهره بیات در ادامه مسابقه دیگر از روسری استفاده نکرد و اعلام کرد که دیگر قصد بازگشت به ایران را ندارد.

در آبان ۱۳۹۹ وزارت کشور بریتانیا به شهره بیات پناهندگی داد. در اسفند ۱۳۹۹ و به مناسبت روز جهانی زن سال ۲۰۲۱، شهره بیات یکی از برندگان جایزه «زنان شجاع» وزارت خارجه آمریکا شد.

اما همزمان با ۸ مارس، روز جهانی زن، در مراسمی به میزبانی کاخ سفید و با حضور جیل بایدن، بانوی اول آمریکا و آنتونی بلینکین، وزیر خارجه ایالات متحده، مراسم اهدای جایزه افتخاری زنان شجاع سال ۲۰۲۳ برگزار شده و طی آن جایزه افتخاری مادلین آلبرایت، «به زنان و دختران معترض ایران» تعلق گرفت.

بیات هم جایزه خود را در مراسم امسال دریافت کرد. مراسم اهداء جایزه زنان شجاع سال در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به دلیل شیوع کرونا برگزار نشده بود.

بلینکن، وزیر خارجه آمریکا دراین‌مراسم گفت: «مراسم جوایز زنان شجاع همیشه از الهام‌بخش‌ترین روزهای سال است. زنان خارق‌العاده‌ای که از آنها قدردانی می‌کنیم، در تلاشند تا آینده‌ای روشن‌تر برای همه بسازند. ما سپاسگزار شجاعت، قدرت و رهبری آنها برای تبدیل جهان به جایی آرام‌تر هستیم».

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در زمان اهدای جایزه مادلین آلبرایت که به یاد وزیر خارجه پیشین این کشور نامگذاری شده گفت« «این جایزه به زنان و دختران ایرانی اهدا می‌شود که به دنبال کشته شدن وحشیانه مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، قیام کردند و الهام‌بخش همه ما شدند».

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبر
میراث ناملموس

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید