اتاق بازرگانی ایران و عراق: میزان بدهی بغداد به تهران به «۱۸ میلیارد دلار» رسیده است

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۱۹

برخلاف اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر وصول بدهی‌های ایران از عراق، حمید حسینی دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک دو کشور اعلام کرد که بدهی‌های بغداد به ایران به «۱۸ میلیارد دلار» رسیده و آمریکا فقط اجازه پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار از این بدهی‌ را به بانکی‌های عراقی داده است.

حسینی روز جمعه ۱۹ اسفند به خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران گفت که رقم ۱۸ میلیارد دلار را بر اساس گزارش وزارت خارجه عراق به آمریکا به دست آورده است.

او به پنهانکاری مقام‌های جمهوری اسلامی در این زمینه اشاره کرد و گفت رییس بانک مرکزی جمهوری اسلامی رقم کمتری را اعلام کرده، و رقم ۱۰ میلیارد دلار در گذشته اعلام شده بود.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق درباره اجازه آمریکا برای پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار از پول‌های ایران اضافه کرد: «عراق پول برق و گاز ایران را در حساب بانکی به نام شرکت ملی گاز و توانیز واریز می‌کند اما این به معنی دسترسی ایران به این پول‌ها نیست.»

او ادامه داد: «پول‌های ایران در بانکی است که تحت نظارت آمریکا است و تنها اجازه واردات کالاهایی داده می‌شود که تحریم نیست، به طوری که سال گذشته در اسفند ماه یک میلیارد دلار کالا از این مسیر به ایران وارد شد و بدهی ایران به ترکمنستان نیز از این محل پرداخت شد.»

حسینی گفت که اجازه پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار از پول‌های ایران، در سفر اخیر وزیر خارجه عراق به واشینگتن گرفته شد.

پیشتر ایران‌اینترنشنال بر اساس اسنادی که به دستش رسید فاش کرد که جمهوری اسلامی درباره وصول بدهی‌های خود از عراق دروغ می‌گوید و بانک تجارت عراق تاکنون از پذیرفتن درخواست‌های تهران خودداری کرده است.

این اسناد نشان می‌دهند هنوز انتقال دو میلیارد دلار از منابع شرکت ملی گاز ایران و توانیر به بانک‌های اماراتی انجام نشده است.

اسناد مورد نظر همچنین فاش می‌کنند که دولت ابراهیم رئیسی درباره بازپس‌گیری بدهی‌های خود از عراق طی دو سال اخیر همواره اطلاعات نادرست ارائه کرده است.

در خرداد ماه، خبرگزاری مهر به نقل از یک مقام آگاه مدعی شده بود: «هم‌اکنون پرداخت مطالبات گازی ایران از طرف عراق به صورت ماهانه و روتین انجام می‌شود و هیچ بدهی‌ای از این بابت از عراقی‌ها نداریم.»

جواد اوجی، وزیر نفت هم در آذر ماه گفت: «خوشبختانه ما در سال گذشته و امسال در رابطه با وصول طلب‌های خود در بحث صادرات گاز به عراق موفق شدیم همه معوقات را بگیریم.»

سند مورد نظر تایید می‌کند پرداخت از محل بدهی عراق به ایران به سفارت جمهوری اسلامی هم متوقف شده و همچنین طرف عراقی اعلام کرده است شرکت‌های جدید معرفی شده باید مسیری طولانی را برای کسب مجوز از آمریکا طی کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
میراث ناملموس
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید