احضار و تهدید معلمان به دلیل اعتراض به مسمومیت‌ها و صدور احکام سنگین برای فعالان دانشجویی

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۸

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، با ادامه حملات شیمیایی به مدارس و اعتراض فعالان صنفی معلمان، برای برخی از آنان پیامک‌های تهدید‌آمیز ارسال شده است. احضارها و صدور احکام برای فعالان مدنی، سیاسی و دانشجویی هم ادامه دارد.

در تازه‌ترین مورد از صدور احکام سنگین برای فعالان مدنی، سمانه اصغری به ۱۸سال و سه ماه زندان محکوم شده است.

گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی است شماری از معلمان و فعالان صنفی فرهنگیان که در روزهای گذشته تجمع و اعتراضاتی را به منظور ابراز نگرانی از سلامت دانش‌آموازان ترتیب داده بودند، از سوی نهادهای امنیتی تهدید و به مراجع قضایی احضار شدند.

در جریان تجمعات سراسری روز ۱۶ اسفند که برای اعتراض به مسموم کردن‌های سریالی دختران دانش‌آموز برگزار شده بود، نیروهای امنیتی و انتظامی با‌ خشونت به جمع معلمان و والدین دانش‌آموزان در شهرهای مختلف حمله کرده و علاوه بر ضرب و جرح تجمع‌کنندگان و شلیک گاز اشک‌آور، عده‌ای را نیز بازداشت کردند.

از آذر ماه امسال که نخستین خبر مسموم‌سازی‌ها عمومی شد تا اواسط اسفند، دست‌کم ۲۹۷ مسمومیت در مدارس ۲۵ استان گزارش شده است.

این حملات شیمیایی اما تنها به مدارس منحصر نشده و در روزهای گذشته دختران دانشجو و خوابگاه‌های دانشجویی برخی شهرها را نیز هدف قرار گرفته‌اند، به‌طوری که در این مدت گزارش‌هایی از مسمومیت و انتقال نزدیک به دو هزار دانشجو به بیمارستان و مراکز درمانی منتشر شده است.

هم‌زمان، احضارها و صدور احکام برای فعالان مدنی، سیاسی و دانشجویی همچنان ادامه دارد و دادگاه انقلاب به تازگی سمانه اصغری، فعال حقوق کودک را به ۱۸سال و سه ماه زندان محکوم کرده که شش سال و سه ماه آن قابل اجراست.

سمانه اصغری، دانشجوی دانشگاه خوارزمی و فعال حقوق کودکان کار است که روز ۱۹مهر در جریان خیزش انقلابی ایرانیان در تهران بازداشت شد.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران حکم این فعال حقوق کودکان را که از مهر ماه در زندان قرچک به سر می‌برد،‌ صادر و با آزادی او به قید وثیقه مخالفت کرده است.

لیلا حسین‌زاده،‌ فعال سیاسی و دانشجویی نیز به تازگی در توییتی نوشت وزارت اطلاعات او را احضار کرده است.

او با اشاره به نحوه احضارش توضیح داد: «گفتم اطلاعات از کِی تا حالا دعوت می‌کنه؟ اپراتورشون گفت نمی‌آیید، می‌آییم یه طور دیگه دعوتتون می‌کنیم می‌بریم. گفتم بفرمایید.»

حسین‌زاده که ۲۹ مرداد امسال مقابل منزل خود همراه با ضرب و جرح بازداشت شده بود، روز ۱۹ دی با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت از زندان آزاد شد.

بر اساس گزارش‌ها، افزایش فشار و محدودیت بر دیگر دانشجویان و فعالان دانشجویی هم ادامه دارد و در همین راستا، چند نفر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر به کمیته انضباطی احضار و یکی از آن‌ها اخراج شده است.

از آغاز خیزش انقلابی مردم ایران در اواخر شهریور ماه سال جاری، صدها دانشجو در ده‌ها دانشگاه کشور همگام با تجمعات خیابانی مردم دست به اعتصاب و اعتراض زدند.

شمار بسیاری از دانشجویان به دلیل حضور در این تجمعات اعتراضی بازداشت و با حکم اخراج، ‌تعلیق و منع ورود به دانشگاه، از ادامه تحصیل محروم شدند.

با وجود این فشارها اما روز ۱۶ اسفند، دانشجویان شماری از دانشگاه‌های کشور هم‌زمان با معلمان و فرهنگیان،‌ در اعتراض به مسموم‌سازی دختران دانش‌آموز و دانشجو، تجمعاتی اعتراضی برپا کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.