واکنش وزارت خارجه جمهوری اسلامی به اظهارات وزیر خارجه آلمان علیه حملات موشکی سپاه به عراق

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۷

یک روز پس از اظهارات انتقادی وزیر خارجه آلمان علیه حملات موشکی سپاه پاسداران به خاک عراق، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی این اظهارات را «بی‌اساس» خواند.

کنعانی روز چهارشنبه ۱۷ اسفند گفت که جمهوری اسلامی انتظار داشت وزیر خارجه آلمان «قبل از هر چیز به خاطر عملکرد شرم‌آور گذشته دولت این کشور در قبال دو ملت ایران و عراق عذرخواهی می‌کرد».

اشاره این مقام جمهوری اسلامی به ادعای تجهیز حکومت صدام حسین از سوی دولت آلمان به سلاح‌های شیمیایی است که پیشتر نیز جمهوری اسلامی آن را بارها مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی همچنین آلمان را متهم کرد که اکنون به «جمع قابل توجهی از گروه‌های تروریستی و تجزیه‌طلب مسلح» مخالف جمهوری اسلامی پناه داده است.

اشاره کنعانی به کردهای ایرانی مخالف جمهوری اسلامی است. چندی پیش نیز نشست دو حزب کرد مخالف حکومت ایران در شهر بن آلمان برگزار شد.

روز سه‌شنبه، آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان در سفر به پایتخت عراق گفت: «حملات موشکی ایران در سراسر مرز عراق غیرقابل قبول است و ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد.»

وزیر خارجه آلمان در یک نشست خبری مشترک با همتای عراقی خود افزود: «رژیم ایران با حملات موشکی خود نه تنها نشان می‌دهد که بی‌پروا و بی‌رحمانه مردم خود را سرکوب می‌کند، بلکه جان انسان‌ها و ثبات کل منطقه را برای حفظ قدرت خود در خطر قرار می‌دهد.»

بائربوک تاکید کرد: «این برای کل منطقه غیرقابل قبول و خطرناک است.»

همزمان با سرکوب خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران پایگاه‌های گروه‌های کرد در شمال عراق را هدف حملات موشکی قرار داد.

جمهوری اسلامی علاوه بر این که کشورهای غربی را به سازماندهی خیزش سراسری متهم کرده، معترضان در مناطق کردنشین را نیز متهم کرد که با تحریک گروه‌های جدایی‌طلب دست به اعتراض زده‌اند.

اما آلمان به همراه کشورهای غربی دیگر، از آغاز خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، مواضع محکمی را علیه سرکوب این خیزش اتخاذ کرده و بارها سفر جمهوری اسلامی در برلین را احضار کرده است.

سفر وزیر خارجه آلمان به عراق همزمان با سفر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به بغداد بود و این دو سفر نشانه‌ای از تلاش‌های غربی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و امنیتی با عراق است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴
۲۴
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.