خانواده تبعه آمریکایی کشته‌شده در بمباران اقلیم کردستان عراق، در آمریکا از سپاه شکایت کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۷

خانواده عمر محمودزاده، شهروند آمریکایی که ششم مهر در جریان بمباران اقلیم کردستان عراق توسط جمهوری اسلامی کشته شد، در دادگاهی فدرال در واشینگتن دی‌سی علیه دولت ایران و سپاه پاسداران شکایت کرد.

در این شکایت که روز دوشنبه اقامه شد، دختر و همسر عمر محمودزاده خواستار دریافت ۳۰۰ میلیون دلار به عنوان خسارت تنبیهی و ۵۰ میلیون دلار غرامت در ارتباط با «آسیب‌های جبران‌ناپذیر» ناشی از کشته شدن این شهروند آمریکایی برای خانواده‌اش شدند.

این شکایت ۱۴ صفحه‌ای با اشاره به اینکه در حمله سپاه به شهر کوی سنجق در استان اربیل ۵۰ نفر دیگر مجروح شدند و کلاس‌های درس دانش‌آموزان به تلی از ویرانه تبدیل شد، این حمله را «یک عملیات تاکتیکی سازمان‌یافته برای هدف قرار دادن جامعه کرد، شهروندان ایرانی و پناهجویان» خواند.

علی هریسچی، وکیل شاکیان، به المانیتور گفت که محمودزاده اولین شهروند آمریکایی است که در یک حمله موشکی و پهپادی صورت گرفته از داخل خاک ایران، کشته شده است.

هریسچی افزود: «متاسفانه مقامات آمریکا از مسئول شناختن ایران به صورت علنی خودداری کرده‌اند. به نظر می‌رسد آمریکا تصمیم گرفته این موضوع را به فراموشی بسپارد.»

پس از این حمله، وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که یک شهروند آمریکایی در این بمباران کشته شده، اما با اشاره به نگرانی‌های مرتبط به حریم خصوصی افراد، از ارائه جزییات بیشتر خودداری کرده بود.

سخنگوی نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل به المانیتور گفت تهران از اینکه یک شهروند آمریکایی در حمله به «مراکز تروریستی» کشته شده هیچ اطلاعی ندارد و گفت: «اگر یک شهروند آمریکایی هم کشته شده، دولت ایالات‌متحده مسئولیت دارد توضیح دهد که چرا یک شهروند آمریکایی در یک مرکز تروریستی بوده است.»

تارا محمودزاده، فرزند این شهروند آمریکایی کشته شده، به المانیتور گفت حتی با اجرای عدالت هم جای خالی پدرش پر نخواهد شد و با اشاره به سرکوب خیزش انقلابی مردم ایران خاطرنشان کرد: «حس می‌کنم تا زمانیکه ایران آزاد نشود، صلح محقق نخواهد شد.»

در حمله ششم مهر سپاه به مواضع احزاب کرد ایرانی مخالف، ١٧ تن کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند. از جمله کشته‌شدگان این حمله نوزادی به نام «وانیار» بود که پس از مرگ مادرش ریحانه کنعانی در اثر شدت جراحات وارده ناشی از حمله موشکی سپاه پاسداران متولد شده بود. این نوزاد پس از تولد، ٢٤ ساعت هم دوام نیاورد و بر اثر مرگ مغزی درگذشت.

یک معلم محلی نیز به ایران‌اینترنشنال خبر داد که مدرسه‌شان در نزدیکی مقر حزب دموکرات کردستان ایران هدف قرار گرفته و چندین کودک مجروح شده‌اند.

پس از آن خبرگزاری رویترز ویدیویی منتشر کرد که نشان می‌داد کودکان در هنگام حمله سپاه به کردستان عراق با شنیدن صدای انفجارها فریاد می زنند.

این حملات که با خیزش سراسری و اعتصاب علیه قتل مهسا امینی به دست گشت ارشاد هم‌زمان شد، با محکومیت جهانی علیه جمهوری اسلامی همراه شد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید