سازمان ملی امنیت سایبری اسرائیل: ایران مسئول حمله به دانشگاه مهندسی حیفاست

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۶

سازمان ملی امنیت سایبری اسرائیل، جمهوری اسلامی را عامل حمله باج‌افزاری ماه پیش به دانشگاه مطرح مهندسی این کشور معرفی کرد. این سازمان، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را مسئول این حمله هکری می‌داند.

موسسه فناوری اسرائیل در حیفا که با نام «تک‌نیون» (Technion) نیز شناخته می‌شود، اوایل ماه فوریه امسال مورد حمله هکرهای ناشناس قرار گرفت. این هکرها با رمزگذاری فایل‌ها و قطع دسترسی به سایت و سرورهای این مجموعه، برای ارائه دوباره این دسترسی ۸۰ بیت‌کوین، معادل بیش از ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار باج طلب کرده بودند.

هکرها همچنین به مدیران این دانشگاه هشداد داده بودند در صورت پرداخت نکردن به موقع، مبلغ یاد شده مشمول جریمه مضاعف می‌شود. رسانه‌های اسرائیل گروه ناشناسی به نام «دارک‌بیت» (Darkbit) را عامل این حمله باج‌افزاری معرفی کردند. حالا با گذشت بیش از یک ماه از انجام این حمله و بر اساس یافته‌های سازمان ملی امنیت سایبری اسرائیل، این گروه هکری به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مرتبط است.

تک‌نیون از موسسات تحقیقاتی عملی پیشرو در اسرائیل به حساب می‌آید و سالانه وظیفه آموزش به هزاران مهندس را به عهده دارد. اطلاعیه‌ای که این دانشگاه در پی حمله یاد شده منتشر کرد نشان می‌داد هکرها دلیل عملیات خود را «رژیم آپارتاید» اسرائیل عنوان کرده بودند.

سپتامبر سال ۲۰۲۲ نیز گروهی از هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی اطلاعات شخصی ۳۰ هزار دبیر و دانش‌آموز اسرائیلی را به سرقت برده و منتشر کردند. در حمله دیگری، هکرهای مرتبط به نظام با نفوذ به سامانه شرکت پدافندی «رافائل» در اسرائیل، اطلاعات حیاتی به سرقت رفته از این مجموعه را به مبلغ ۱۰۰ بیت‌کوین، معادل حدود ۴ میلیون دلار به فروش گذاشتند.

نبرد سایبری جمهوری اسلامی و اسرائیل طی سال‌های گذشته با رشد فزاینده دامنه و نفوذ همراه بوده است. از این حملات هکری گاه به عنوان ابزاری واکنشی علیه یک خراب‌کاری صورت گرفته در کشور مبدا استفاده می‌شود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید