نتانیاهو: اظهارات گروسی درباره قانونی نبودن حمله احتمالی به تاسیسات اتمی ایران بی‌ارزش است

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۴

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اظهارات رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی‌بر غیرقانونی بودن هرگونه حمله اسرائیل یا آمریکا به تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی را «بی‌ارزش» خواند.

نتانیاهو روز یکشنبه چهاردهم اسفند در سخنانی در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل گفت: «رافائل گروسی فردی شایسته است که اظهارات ناشایسته‌ای را بیان کرد.»

گروسی روز شنبه پس از سفر به تهران به خبرنگاران گفت: «هرگونه حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای غیرقانونی است.»

او این اظهارات را در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمله نظامی از سوی اسرائیل و آمریکا علیه تاسیسات اتمی ایران در صورت شکست دیپلماسی در پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی بیان کرد.

اما نخست‌وزیر اسرائیل در این زمینه گفت: «خارج از چه قانونی؟ آیا جایز است ایران که آشکارا خواهان نابودی ماست، ابزار کشتارش را سازماندهی کند؟»

او تاکید کرد: «آیا ما از دفاع از خود منع شده‌ایم؟ بدیهی است که ما مجاز به انجام این کار هستیم.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین در نشستی خبری پس از سفر به ایران اعلام کرد با جمهوری اسلامی برای دسترسی و تبادل اطلاعات بیشتر توافق کرده و از اعزام تیمی به ایران، راه‌اندازی دوباره تجهیزات نظارتی و افزایش ۵۰ درصدی بازرسی در سایت فردو خبر داد.

تلاش‌های دیپلماتیک جهانی برای مهار برنامه اتمی ایران در حالی است که پیشتر نیز مقام‌های اسرائیل بر آزادی عمل این کشور برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به بمب اتمی تاکید کرده‌اند.

چندی پیش، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، با اعلام خبر پایان رزمایش نظامی مشترک اسرائیل و ایالات متحده، این مانور را بزرگ‌ترین رزمایش مشترک در طول تاریخ روابط دو کشور خواند.

درپی پایان این رزمایش مشترک در جنوب اسرائیل، یک مقام آمریکایی که نامش ذکر نشده به رسانه‌های این کشور گفت: «تعجب‌آور نخواهد بود اگر ایران سطح توانایی مشترک ایالات متحده و اسرائیل را در مقابله با تهدیدها ببیند و متوجه شود این دو کشور قادرند به چه اقدام‌هایی دست بزنند.»

دنیس راس، دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی و نماینده پیشین اوباما در امور خاورمیانه، نیز به ایران‌اینترنشنال گفت: «رزمایش مشترک نظامی آمریکا و اسرائیل دربرگیرنده اقداماتی است که دو کشور در صورت تصمیم برای حمله به برنامه هسته‌ای ایران، آنها را به کار خواهند گرفت.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
میراث ناملموس
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید