رییس اف‌بی‌آی: منشا همه‌گیری کرونا «به احتمال خیلی زیاد» نشت آزمایشگاهی در چین بوده است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۰

رییس پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، در مصاحبه‌ای اعلام کرد از نظر سازمان او منشا اولیه شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۱۹ «به احتمال خیلی زیاد» نشت از آزمایشگاهی تحت کنترل دولت چین بوده است.

کریستوفر ری به شبکه فاکس‌نیوز گفت که سازمان تحت ریاست او مدتی‌ست به این ارزیابی رسیده که «خاستگاه همه‌گیری به احتمال خیلی زیاد سانحه‌ای در آزمایشگاه ووهان» بوده است.

پیشتر وزارت انرژی آمریکا نیز در گزارشی که به رسانه‌ها درز کرد، احتمال داده بود ویروس کرونای جدید از آزمایشگاهی در چین بیرون رفته باشد.

وزارت امور خارجه چین در واکنشی اولیه به گزارش‌ها گفته بود برخی کشورها به‌دنبال «سیاسی‌کاری» در تحقیقات مربوط به همه‌گیری هستند.

اما منابع آگاه به وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز و سی‌ان‌ان گفتند اطلاعات جدید، تحلیل وزارت‌خانه انرژی را به سمت فرضیه نشت آزمایشگاهی کشانده بوده.

همچنین خبرگزاری فرانسه گزارش داد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا اکنون همچنان در زمینه منشا کرونا به دو دسته تقسیم شده‌اند و برخی معتقدند کووید از طریق انتقال طبیعی به وجود آمده است.

کریستوفر ری همچنین چین را متهم کرد که تلاش می‌کند مانع تحقیقات از سوی آمریکا در مورد علل همه‌گیری کرونا شود.

این همه‌گیری که از اوایل سال ۲۰۲۰ به وجود آمد، نزدیک به هفت میلیون نفر را کشت و پیشرفت اقتصادی جهان را طی ماه‌ها متزلزل کرد.

رییس اف‌بی‌آی گفت: «دولت چین تمام تلاش خود را برای خنثی کردن و اشتباه پیش بردن کاری که ما انجام می‌دهیم -کاری که دولت آمریکا و شرکای نزدیک خارجی ما انجام می‌دهند- انجام داده است و این برای همه مایه تاسف است.»

چین همواره این اتهام‌ها را رد کرده است. این در حالی است که برای جامعه علمی جهان، تعیین منشا همه‌گیری کرونا به منظور پیشگیری و مبارزه بهتر با موج اپیدمی بعدی، بسیار مهم است.

خلاصه خبرها
چی‌چکا، قصه شب
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید