معاون وزیر بهداشت: مسمومیت‌های دانش‌آموزان قم عمدی و برای تعطیلی مدارس دخترانه بوده است

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۷

با ادامه مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان دختر در شهرهایی از جمله قم و بروجرد، یونس پناهی، معاون وزیر بهداشت با «عمدی» خواندن این مسمومیت‌ها با ترکیبات شیمیایی در قم گفت: «مشخص شد افرادی دوست داشتند که تمامی مدارس، به خصوص مدارس دخترانه تعطیل شوند.»

معاون وزیر بهداشت روز یکشنبه هفتم اسفند در این زمینه گفت: «مسمومیت دانش‌آموزان مدارس قمی ناشی از ترکیبات شیمیایی در دسترس بود و از این رو عفونی و قابل انتقال به دیگران نیست.»

او افزود: «تاکنون مشخص شده ترکیبات مواد شیمیایی جنگی نیست و دانش‌آموزان مسموم‌شده نیاز به درمان تهاجمی ندارند و درصد زیادی از عوامل شیمیایی دخیل در این مسمومیت پیشگیرانه است.»

همایون سامه نجف آبادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم در گفت‌وگو با سایت دیده‌بان ایران تایید کرد که مسمومیت‌های دانش‌آموزان دختر در مدارس قم و بروجرد عمدی است.

علیرضا منادی، رییس کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با «شرق» عمدی بودن مسمومیت دانش‌آموزان را تایید کرد و گفت نهادهای امنیتی با حساسیت بیشتری در حال پیگیری موضوع و شناسایی عوامل دخیل در ماجرا هستند.

او با نسبت دادن ایجاد این مسمومیت‌ها به «دشمنان»، به خبرگزاری تسنیم گفت: «با توجه به اینکه وزیر اطلاعات نیز اخیرا عنوان کرده است که این وزارتخانه تحقیقاتی درباره مسمومیت دانش‌آموزان آغاز کرده در صورت نیاز از وزیر اطلاعات نیز برای بیان توضیحات دعوت خواهیم کرد.»

این اظهارات در حالی است که پیشتر یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، با «شایعه» دانستن گزارش‌ها درباره مسمومیت دختران دانش‌آموز، این ادعا را مطرح کرد که دانش‌آموزان منتقل شده به بیمارستان دارای «بیماری‌های زمینه‌ای» بودند.

نوری روز ۲۶ بهمن پس از جلسه هیات دولت ابراهیم رئیسی در واکنش به انتشار گزارش‌ها و تصاویر متعدد از مسمومیت دانش‌آموزان دختر در شهر قم، صحت این گزارش‌ها را انکار کرد و آنها را «شایعه» خواند.

او به خبرنگاران گفت: «تا الان هیچ آلودگی میکروبی کشف نشده و هیج عارضه ماندگاری در دانش آموزان مسموم یا کسانی که احساس مسمومیت داشتند وجود ندارد.»

با این حال روز یکشنبه هفتم اسفند، مجید منعمی، معاون سیاسی استاندار لرستان اعلام کرد ۱۰۷ دانش‌آموز در دبیرستان دخترانه ۱۵ خرداد مسموم و راهی بیمارستان شدند.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، در روز یکشنبه تعدادی از دانش‌آموزان پایه چهارم و پنجم مدرسه دخترانه مبعث در جنت‌آباد شمالی در تهران هم دچار مسمومیت شده و برخی توسط خانواده به بیمارستان منتقل شدند.

گزارش‌هایی که ایران اینترنشنال دریافت کرده همچنین حاکی است تعدادی از دانش‌آموزان دختر مدرسه فرشتگان بروجرد به علت مسمومیت تنفسی به بیمارستان بروجردی این شهر منتقل شده‌اند.

پیش از این هم بیش از ۴۰ دانش‌آموز مدرسه دخترانه احمدیه این شهرستان مسموم شده بودند.

همچنین روز شنبه، رسانه‌های ایران از مسمومیت دوباره دانش‌آموزان در دبیرستان دخترانه احمدیه بروجرد خبر دادند.

این‌بار ۴۴ دانش‌آموز دچار مسمومیت شدند و این سومین‌باری است که در هفته گذشته دانش‌آموزان در این مدرسه دچار حادثه می‌شوند.

در ماه‌های اخیر روند مسمومیت مشکوک دانش‌آموزان که از مدارس قم آغاز شد همچنان ادامه داشته است.

ویدیوها و گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌داد که روز ۲۵ بهمن خانواده‌های زیادی از دانش‌آموزان مسموم شده در قم مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند و ضمن درخواست برای تامین امنیت مدارس، شعارهایی علیه مقام‌های حکومتی سر دادند.

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال، تجمع‌کنندگان شعارهایی چون «مرگ بر فرماندار»، «‌امنیت مدارس تامین باید گردد»، «مدرسه‌های ناامن نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم» و «‌بی‌شرف بی‌شرف» سر دادند.

با وجود دستور دادستان کل کشور برای پیگیری این مسمومیت‌ها و تاکید بر «احتمال عمدی بودن» آنها، هنوز هیچ فرد یا گروهی در این رابطه شناسایی و بازداشت نشده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

سپاه صلح
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید