وزیر مهاجرات کانادا: برای فعالان حقوق بشر در خطر در ایران، راه اقامت دائم را بررسی می‌کنیم

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۷

شان فریزر، وزیر مهاجرت کانادا، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال از تصمیم کشورش برای بررسی راه‌هایی برای ارائه اقامت دائم به افرادی در ایران خبر داد که به دلیل دفاع از حقوق بشر تحت آزار و خطر قرار دارند.

وزیر مهاجرت کانادا به مهسا مرتضوی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، گفت: در همین راستا در حال ایجاد تغییرات در یکی از برنامه‌های مهاجرتی هستیم تا مدافعان حقوق بشر تحت خطر در ایران را نیز شامل شود.

فریزر با اشاره به تصمیم جدید دولت کانادا برای حمایت از مردم ایران گفت: ایرانیانی که در کانادا ویزا و مدرک اقامت موقت دارند، می‌توانند از اول ماه مارس برای تمدید اقامت خود برای مدتی دو ساله، تقاضای خود را ارائه کنند.

وزیر مهاجرت کانادا در پاسخ به پرسش خبرنگار ایران‌اینترنشنال مبنی براینکه آیا کانادا به معترضان ایرانی که در جریان خیزش انقلابی به ترکیه پناهنده شده‌اند، ویزا می‌دهد گفت: در ترکیه چالش‌هایی از جمله زلزله اخیر و روال اداری این کشور وجود دارد که در کنترل کانادا نیست، اما اتاوا در مراحل آینده راه‌های حمایت از ایرانیان آسیب‌پذیر در کشورهای ثالث، از جمله در ترکیه را بررسی خواهد کرد.

شان فریزر در پاسخ به پرسشی درباره بودجه ۷۶ میلیون دلاری دولت کانادا برای شناسایی و اخراج عوامل جمهوری اسلامی در کانادا گفت: اقدامات در این زمینه در حال انجام است و پلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا مسئول انجام این کار شده است.

وزیر مهاجرت کانادا با تاکید بر اینکه دولت کانادا به صدای مردم ایران گوش می‌دهد و قصد دارد حمایت‌های بیشتری را از ایرانیان آسیب‌پذیر انجام دهد، خطاب به مردم ایران به زبان فارسی گفت: «زن، زندگی، آزادی»

دولت کانادا این هفته در بیانیه‌ای اعلام کرد با توجه به خیزش سراسری ایران و ادامه نقض حقوق بشر از سوی رژیم ایران، شرایط تمدید حضور شهروندان ایرانی را که با ویزا و اقامت موقت در این کشور هستند، تسهیل می‌کند و بررسی تقاضاهای آنها را برای تمدید حضورشان در کانادا در اولویت قرار می‌دهد.

دولت کانادا همچنین برای آن دسته از شهروندان و دارندگان اقامت دائم این کشور که در ایران هستند و می‌خواهند این کشور را ترک کنند، برخی هزینه‌های مربوط به گذرنامه و کارت اقامت دائم را لغو می‌کند.

جاناتان ویلکینسون، وزیر منابع طبیعی کانادا، گفت: «از اول ماه مارس ما بعضی از هزینه‌های ایرانیانی که در کانادا زندگی می‌کنند را برمی‌داریم و فرآیند تمدید ویزای آنها را ساده‌تر خواهیم کرد. همچنین اگر بخواهند اقامت‌شان را از موقت به دائمی تغییر دهند، این کار را برایشان تسهیل خواهیم کرد.»

از آغاز خیزش انقلابی مردم ایران، کانادا چند دور تحریم‌های حقوق بشری علیه حکومت ایران اعمال کرده که از آن جمله می‌توان به جلوگیری از ورود ۱۰ هزار نفر از اعضای سپاه پاسداران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی به این کشور اشاره کرد.

در هشتم آبان نیز جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به عنوان اولین رهبر غربی از احتمال تغییر رژیم در ایران سخن گفت و تاکید کرد کشورش دیگر برای وابستگان به «رژیم هولناک» ایران جای امنی نخواهد بود.

با این حال، دولت کانادا به دلیل پرهیز از قرار دادن کل سپاه پاسداران در فهرست تروریسم و عدم اقدام کافی برای مقابله با نفوذ عوامل جمهوری اسلامی در این کشور، با انتقادهای گسترده‌ای مواجه بوده است.

پیشتر پیر پولی‌یو، رهبر اپوزیسیون در پارلمان کانادا، به ایران‌اینترنشنال گفت: نخست‌وزیر کانادا به موجب قانون این قدرت را دارد که سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد و ما از او می‌خواهیم این کار را انجام دهد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید