گزینه‌های ایرانی تیم‌ملی مشخص شدند؛ قلعه‌نویی، مجیدی، تارتار، نکونام و فرکی

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

رسانه‌های ورزشی ایران از پنج مربی ایرانی به عنوان گزینه‌های سرمربی‌گری تیم‌ملی ایران خبر داده‌اند. فدراسیون فوتبال روز گذشته با ارسال نامه‌ای محرمانه به ۵ مربی از آن‌ها برای حضور در تیم ملی برنامه خواست؛ امیر قلعه‌نویی، فرهاد مجیدی، مهدی تارتار، جواد نکونام و حسین فرکی.

این فهرست ۵ نفره، گستره‌ای از مربیان فوتبال ایران را شامل می‌شود که البته سنخیتی با یکدیگر ندارند؛ امیر قلعه‌نویی که چند سال ناکامی را تجربه کرده، در سالهای گذشته شخصیتی آلترناتیو از خودش ساخته است؛ معترض به ۴۰ سال حکمرانی جمهوری اسلامی.

فرهاد مجیدی هرچند بدون شکست، با استقلال قهرمان ایران شد، اما روز قهرمانی، از استقلال جدا شد و به امارات رفت. او به دلیل حمایت‌هایش از وریا غفوری، چندان مورد پسند وزارت ورزش و ساختار امنیتی‌اش نبود. غیر از این فصلی پر از شکست در الاتحاد کلبا را پشت سر گذاشته است.

مهدی تارتار، سرمربی فعلی ذوب‌آهن یکی از مربیان مورد پسند تیم‌های میانه جدول در ایران بوده است. برخی معتقدند او در چند سال اخیر کارنامه قابل قبولی در تیم‌های لیگ برتری به جا گذاشته، اما ذوب آهن این فصل برای سقوط نکردن دست و پا می‌زند.

جواد نکونام، مربی مستعفی فولاد خوزستان درسال‌های اخیر یکی از گزینه‌های بالقوه نیمکت تیم ملی بوده است. او دعوت تاج برای دستیاری کیروش در جام جهانی را نپذیرفت. اما پس از یک پیروزی در لیگ قهرمانان آسیا با فولاد، از این تیم خداحافظی کرد. فولاد در نیمه پایینی جدول است، موضوعی که نارضایتی مدیران باشگاه را هم در پی داشت.

حسین فرکی تا پیش از دو قهرمانی با سپاهان و فولاد در لیگ برتر و هم‌چنین دستیاری برانکو ایوانکوویچ، مربی چندان جذابی نبود. اما او که مدتی است بدون تیم مانده، دومین مربی باتجربه‌ای است که فدراسیون از او برنامه خواسته است.

ورزش سه نوشته که نامه‌ ارائه‌ برنامه به امیر قلعه‌نویی (سرمربی گل‌گهر)، فرهاد مجیدی (سرمربی الاتحاد کلبا) و مهدی تارتار (سرمربی ذوب‌آهن) وصول شده و دو مربی دیگر هم طبق شنیده‌ها جواد نکونام (سرمربی مستعفی فولاد) و حسین فرکی (مربی سابق تیم ملی) هستند.

با اینکه بارها گفته شده مهدی تاج چندان رغبتی به مربیان داخلی ندارد،‌ اما فعلا و با توجه به شرایط ایران و وضع مالی خراب فدراسیون، میل به استخدام سرمربی داخلی در بین اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال افزایش پیدا کرده است.

گفته شده اگر هیچ‌کدام از این ۵ نفر تا ۷ اسفند برنامه به فدراسیون ندهند و یا به توافق نرسند، مربی خارجی روی نیمکت تیم ملی خواهد نشست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مستند کوتاه - جنگ برای استقلال
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.